Antakya kent formunu oluşturan öğelerin araştırılıp değerlendirilmesi
The Researches of the elements from which the urban of Antakya
  1. Tez No: 9304
  2. Yazar: MEHMET ASARCIKLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURCAN UYDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Kentin belli bir zaman içindeki mekansal yapısın da, kentli nüfusunun ekonomik, teknolojik düzeyinin ve kültürel yaşantısının yansımaları görülür. Kuruluşundan günümüze 2500 yıllık dönemde aralık sız oturulmuş ve değişik kültürlerin etkisinde kalmış Antakya kentinin, egemenliği altına girdiği kültürler sonunda aldığı kent formu tarihsel bir perspektifte in celenmeye çalışılmıştır. Anadolu'da bugün varlığını sürdüren eski yerleşme bölgelerine sahip kentlerin mekansal yapısını belirle yen dönem Osmanlı dönemi olmuştur. Kentin bu dönemi, IIkapsamlı bir şekilde incelenmiş ve Antakya kentinin eski kente ait özellikleri kent ölçeğinde bir bütün olarak verebilen ender kentlerimizden biri olduğu gö rülmüştür. Dış mekanları kuru, ihmal edilmiş ve tenha gibi görülen kentte, kentsel süs niteliği taşıyan iç mekan ların çok zengin olduğu ve kentsel fonksiyonların iç mekanda parça parça oluştuğu görülmüştür. İç mekandaki kentsel süsün dışa taşındığı düşünül düğünde, Örneği görülmemiş çok süslü bir kentin ortaya çıkacağı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In a certain time of the cities spatial structure, population reflects the economical, technological and culturel vision. During 2500 years the settlement have continued without any cut off and influenced by different cultures. An attempt made to explain the Antakya' s spatial struc ture in the historical perspective during handcuffed by the foreing cultures. in Anatolia the ancient cities which have been living their spatial structure defined during Ottoman period when this period of the city is examined we found that Antakya is one of the rare city which protects its ancient structure. IllThe city seems neglected but in the reality it has very reach and complex decorations all in pieces in inner side, ît will be said that we have very interesting and decorated city if we decide to cary the inner spatial decorations to the Urban Structural form.