LRBA ve CTLA-4 eksikliği olan hastaların klinik ve laboratuvar bulgularının değerlendirilmesi
Evaluation of clinical and laboratory findings of patients with LRBA and CTLA-4 deficiency
  1. Tez No: 860133
  2. Yazar: NIGAR TAGHIZADE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAFA BARIŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk İmmünolojisi ve Allerji Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Giriş ve Amaç: Tekrarlayan enfeksiyonlarla ve immün disregülasyon ile seyreden primer immün yetmezlikler arasından Lipopolysaccharide-responsive beige-like anchor protein (LRBA) ve cytotoxic T- lymphocyte-associated protein 4 (CTLA-4) eksiklikleri bulunmaktadır. Yeni tanımlanan bu hastalıkların klinik bulguları, tedavileri ve uzun dönem takipleri konusunda literatür bilgisi yetersizdir. Bu çalışmada, Türkiye'nin farklı immünoloji merkezlerinden takipli olan LRBA ve CTLA-4 eksikliği olgularının klinik ve laboratuvar bulguları değerlendirilerek hastalık spektrumlarının daha iyi aydınlatılması amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmamızda Türkiye'nin farklı immünoloji merkezlerinden 63 LRBA ve 35 CTLA-4 eksikliği hastasının klinik ve laboratuvar verileri toplandı. Hastaların detaylı lenfosit alt grup analizleri akan hücre ölçer ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: Lipopolysaccharide-responsive beige-like anchor protein (LRBA) and cytotoxic T- lymphocyte-associated protein 4 (CTLA-4) deficiencies are among the immune deficiencies presenting with recurrent infections and immune dysregulation. The clinical manifestations, treatments, and long-term follow-up of these newly identified diseases necessitate more investigation. In this study, we aimed to explore the disease spectrum by evaluating the clinical and laboratory findings of LRBA and CTLA-4 deficiencies followed up in different immunology centers in Turkey. Method: In our study, clinical and laboratory data of 63 patients with LRBA deficiency and 35 patients with CTLA-4 deficiency were collected from different immunology centers in Turkey. Detailed lymphocyte subgroup analysis of the patients was evaluated by flow cytometer.