Distal femur kırıklarında poliaksiyel klemp rod internal fiksasyon metodunun etkinliğinin araştırılması: koyun modelinde deneysel bir çalışma
Investigation of the effectiveness of the polyaxial klemp rod internal fixation method in distal femoral fractures: an experimental study in a sheep model
- Tez No: 860134
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMİH ALTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Veteriner Hekimliği, Orthopedics and Traumatology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Amaç: Ortopedi Geliştirme Enstitüsü (AO-VET) tarafından tasarlanan Klemp-Rod İnternal Fiksasyon (CRIF) sistemi ile tarafımızca aynı sistemdeki klemp ve vidalar üzerinde yapılan modifikasyon ile tasarlanan M-CRIF sisteminin koyunlarda deneysel suprakondiler femur kırık modelinde uygulama ve iyileşme açısından etkinliklerini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışma materyalini 12 sağlıklı koyun oluşturdu. Sol femur distalinde suprakondiler kırık oluşturulan koyunlar, rastgele 2 gruba ayrılarak birinci grup (GI, n=6) klasik CRIF sistemi ile stabilize edilirken, ikinci grup (GII, n=6) ise M-CRIF sistemi ile stabilize edildi. Koyunlar kemik iyileşmesinin takibi açısından operasyon öncesi, operasyondan hemen sonra, 3, 7, 14, 28, 45 ve 60. günlerde klinik, radyolojik ve biyokimyasal olarak değerlendirildi. Bulgular: Gruplar arasında klinik yürüme puantajı ve basınç bandı analiz skorları 28. ve 45.
Özet (Çeviri)
Aim: Main purpose of current research is; Investigation of effectiveness of Clamp-Rod Internal Fixation (CRIF) system developed by the Orthopaedic Development Institute (AO-VET) and the M-CRIF system developed by us with modification of the clamps and screws in the same system in terms of application and healing in an experimental supracondylar femoral fractures model in adult sheep. Material and Method: The study material consisted of 12 healthy sheep. The sheep with supracondylar fracture of the distal left femur were randomly divided into 2 groups. The first group (GI, n=6) was stabilized with the classic CRIF system, while the second group (GII, n=6) was stabilized with the M-CRIF system. The sheep were examined clinically, radiologically and biochemically before surgery, immediately after surgery and on days 3, 7, 14, 28, 45 and 60 to monitor bone healing.