S.B.Ü. İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği ve dahiliye asistan hekimlerinin kronik hasta izlemindeki beslenme ve önerilen diyetler hakkındaki bilgi ve tutumlarının incelenmesi
An investigation of the knowledge and attitudes of family medicine and internal medicine assistant physicians of S.B.Ü. İzmi̇r Tepecik education and research hospital about nutrition and recommended diets in chronic patient follow-up
  1. Tez No: 860164
  2. Yazar: BAYRAM OKOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ADNAN GÜÇLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Yapılan bu çalışma ile aile hekimliği ve dahiliye asistan hekimlerinin kendi beslenme bilgi ve tutumları, kronik hasta izlemindeki beslenme ve önerilebilecek diyetler hakkında bilgi ve tutumları öğrenilerek bu konu hakkında farkındalık oluşturulması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma S.B.Ü. İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde aile hekimliği ve dahiliye asistan hekimlerine yapılan tanımlayıcı ve kesitsel tipte bir anket çalışmasıdır. Araştırma örneklemini aile hekimliği ve dahiliye branşında eğitim görmekte olan 145 asistan hekim oluşturmaktadır. Araştırmada asistan hekimlere uygulanan anket çalışması, çalışmayı kabul eden asistan hekimlere elektronik posta veya mobil telefon ile anket formu ulaştırılmıştır. Anketten elde edilen verilerin istatistiksel analizleri R yazılımı (versiyon 4.2.0) ile yapılmıştır. Sürekli değişkenler ortalama ± standart sapma olarak belirtildi. Kategorik değişkenler frekans (yüzde) ile gösterildi. Kategorik veriler gözlem sayıları yeterli olduğunda Pearson Ki-kare testi ile, yetersiz olduğunda Fisher'in kesin testi (işlemci gücünün yetersiz olduğu durumlarda 10.000 örneklem ile p değeri simüle edildi) ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to raise awareness of family medicine and internal medicine resident physicians about their own nutritional knowledge and attitudes, their knowledge and attitudes about nutrition and recommended diets in chronic patient follow-up. Materials and Methods: This study is a descriptive and cross-sectional survey of family medicine and internal medicine residents at S.B.U. Izmir Tepecik Training and Research Hospital. The study sample consisted of 145 resident physicians studying in family medicine and internal medicine. The questionnaire applied to the resident physicians in the study was delivered to the resident physicians who accepted the study by e-mail or mobile phone. Statistical analysis of the data obtained from the questionnaire was performed with R software (version 4.2.0). Continuous variables were expressed as mean ± standard deviation. Categorical variables were shown as frequency (percentage). Categorical data were evaluated with Pearson's Chi-square test when the number of observations was sufficient and Fisher's exact test when it was insufficient (p value was simulated with 10,000 samples when the processing power was insufficient).