İzmir ili Aile hekimliği uzmanlık asistanlarında internet bağımlılığı düzeyinin yaşam tatmini üzerindeki etkisi
The impact of internet addiction levels on life satisfaction among family medicine resident physicians in i̇zmir province
  1. Tez No: 860165
  2. Yazar: ÖMER FARUK YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ADNAN GÜÇLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Amaç: Bu tez çalışması, İzmir'deki aile hekimliği asistanlarının yaşam tatminine olan etkisini incelemek amacıyla internet bağımlılığı düzeyini analiz etmektedir. Teknolojinin hızlı gelişimi ve internetin yaygınlaşması, günlük yaşamın ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. İnternetin sunduğu avantajlar, bilgiye erişim kolaylığından iş ve eğlence alanlarına kadar geniş bir yelpazede yer alırken, beraberinde olumsuz etkileri de getirmiştir. İnternet bağımlılığı, bireylerin yaşantıları ve ruh sağlıkları üzerinde olumsuz etkilere neden olabilen ciddi bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Yaşam tatmini, bireyin yaşam koşullarıyla ve deneyimleriyle duyduğu memnuniyet ve mutluluğun bir ölçüsüdür, psikolojik ve fiziksel sağlık için önemlidir. Aile hekimliği asistanları, sağlık sektöründe önemli bir rol oynarlar ve hem kişisel hem de mesleki düzeyde yaşam tatminleri büyük bir öneme sahiptir. Bu çalışma, bu profesyonellerin internet bağımlılığının yaşam tatminleri üzerindeki etkisini anlamayı hedeflemektedir ve bu konuda toplumsal ve mesleki açıdan önemli bilgiler sunabilir. Yöntem: Bu araştırma tanımlayıcı, kesitsel tipte epidemiyolojik bir çalışmadır. Araştırmanın evreni, S.B.Ü. İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Aile Hekimliği, İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği ve İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Aile Hekimliği Anabilim dallarında eğitim gören toplam 377 Aile hekimliği asistanını içermektedir.O dönemde İzmir Demokrasi Üniversitesi Aile Hekimliği Kliniğini asistanı olmadığından çalışmaya dahil edilmedi. Tez çalışmasının yürütüldüğü süreç itibarıyla Covid-19 pandemi süreci ve temas konusundaki kısıtlamalar nedeniyle yüz yüze anket tekniği yerine online anket yöntemi tercih edilmiştir. Örneklem büyüklüğü %95 güven aralığı ve %5 hata payı ile minimum 177 kişi olarak belirlendi. Bu çalışma 196 kişinin katılımıyla 01.06.2023 ile 01.10.2023 tarihleri arasında yapılmıştır. Katılımcılara Kişisel Bilgi Formu, Yaşam Tatmini ve İnternet Bağımlılığı Ölçeği uygulanmıştır. Elde edilen veriler Regresyon ve Korelasyon analizi, Anova, Ki-kare ve Tukey testleri ile analiz edilmiştir. İstatistiksel anlamlılık değeri p0,05). Ancak, geliri giderinden az olanların İnternet Bağımlılığı ortalaması, geliri giderinden fazla olanlara göre daha yüksektir. Ayrıca, geliri giderinden fazla olanların yaşam tatmini ortalaması, geliri giderinden az olanlara göre daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
Aim: This thesis aims to examine theimpact of internet addiction levels on the life satisfaction of family medicine resident physicians in İzmir, Turkey. The rapid development of technology and the widespread use of the internet have become an integral part of daily life. While the advantages of the internet range from easy access to information to various aspects of work and entertainment, it also brings along negative effects. Internet addiction has emerged as a serious problem that can adversely affect individuals' lives and mental health. Life satisfaction is a measure of an individual's contentment and happiness with their life conditions and experiences, holding significance for both psychological and physical well-being. Family medicine resident physicians play a crucial role in the healthcare sector and their life satisfaction is of great importance both personally and professionally. This study aims to understand the impact of internet addiction on their life satisfaction and contribute valuable insights to societal and professional discussions. Materials and Methods: This research is a descriptive, cross-sectional epidemiological study. The population of the research includes a total of 377 Family Physicians assistants receiving training in S.B.Ü. Izmir Tepecik Training and Research Hospital Family Medicine, Izmir Katip Celebi University Family Medicine, Izmir Bozyaka Training and Research Hospital Family Medicine, and Izmir Dokuz Eylul University Family Medicine departments. As there were no family medicine assistants at Izmir Democracy University Family Medicine Clinic during that period, they were not included in the study. Due to the Covid-19 pandemic process and contact restrictions in the process of conducting the thesis, the online survey method was preferred over face-to-face survey technique. The sample size was determined to be a minimum of 177 people with a 95% confidence interval and a 5% margin of error. This study was conducted between 01.06.2023 to 01.10.2023 with the participation of 196 individuals. Participants were administered a Personal Information Form, Life Satisfaction, and Internet Addiction Scale. The data obtained were analyzed using Regression and Correlation analysis, Anova, Chi-square, and Tukey tests. A statistical significance level of p 0,05). However, it was observed that those with income less than their expenses had a higher average Internet Addiction score compared to those with income exceeding their expenses. Additionally, those with income exceeding their expenses had a higher average life satisfaction score compared to those with income less than their expenses.