İzmir'deki Aile Hekimliği asistanlarının deri kanseri ve güneşten korunma hakkındaki bilgi ve davranış düzeylerinin ölçümü
Evaluation of the level of knowledge and behavior of family medicine resi̇dency physicians in İzmir about skin cancer and sun protection
  1. Tez No: 855295
  2. Yazar: MELİKE ÇAKICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK MERGEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Bu çalışmada, İzmir'deki aile hekimliği asistanlarının sosyo-demografik özellikleri, cilt tipleri, göz renkleri, saç renkleri, cilt kanseri ile ilgili sorular sorularak cilt kanseri bilgi düzeyi ve güneşten korunma hakkındaki bilgi, tutum ve davranışlarının ölçülmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Bu çalışma tanımlayıcı, kesitsel ve analitik tipte tasarlanmış olup, anketler katılımcılara online iletilmiştir. Çalışmada“Deri Kanseri ve Güneş Bilgi Ölçeği”kullanılmıştır. Bu çalışma Haziran-Eylül 2022 tarihleri arasında S.B.Ü İzmir Tıp Fakültesi Tepecik Eğitim Araştırma Hastanesi, Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi, Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde çalışan aile hekimliği asistan doktorlarına yapılmıştır. Deri Kanseri ve Güneş Bilgi Ölçeği toplam puanı ile sosyodemografik ve mesleki özelliklerin Fisher's exact testine göre normal dağılıma uymadığı saptanmıştır. Buna göre cinsiyet, medeni durum, çocuk varlığı gibi iki kategorili değişkenlerde non-parametrik testlerden olan Mann Whitney U, yaş, meslekte yıl, çalıştığı hastane gibi üç kategori ve daha fazla olan değişkenlerde Kruskall Wallis testi kullanılmıştır. Deri Kanseri ve Güneş Bilgi Ölçeği ile asistanlıkta geçirilen süre arasında ise Spearman korelasyon testi uygulanmıştır. Veriler SPSS 25.0 ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to evaluate the socio-demographic characteristics, skin characteristics, eye color and hair color conditions, skin burn and skin cancer expressions and the level of skin cancer knowledge and sun protection behaviors of family medicine residency physicians in İzmir. Materials and Methods: This study was designed as a descriptive, cross-sectional, and analytical study, and the questionnaires were delivered to the participants online. The“ Skin Cancer and Sun Knowledge Scale”was used in this study. This study was conducted between June and September 2022 among family medicine resident doctors working at S.B.U Izmir Medical Faculty Tepecik Training and Research Hospital, Dokuz Eylül University Faculty of Medicine Hospital, Atatürk Training, and Research Hospital Katip Çelebi Faculty of Medicine and Bozyaka Training and Research Hospital. It was determined that the total score of the Skin Cancer and Sun Knowledge Scale, along with socio-demographic and professional characteristics, did not follow a normal distribution according to Fisher's exact test. Accordingly, non-parametric tests such as Mann Whitney U test were used for two-category variables such as gender, marital status, and presence of children. Kruskall Wallis test was employed for variables with three or more categories, such as age, years in the profession, and the hospital they worked at. The Spearman correlation test was conducted to examine the correlation between the Skin Cancer and Sun Knowledge Scale and the duration of residency. The data were analyzed using SPSS 25.0.