Türk ceza hukukunda görevi kötüye kullanma suçu (TCK 257)
Cirime of proessional misconduct in Turkish criminal law (TCK 257)
  1. Tez No: 860167
  2. Yazar: BÜŞRA KALE TERAZİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU ERTEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Görevi kötüye kullanma suçu, Türk Ceza Kanunu'nda dördüncü kısım içinde birinci bölümünde yer alan“Kamu idaresinin güvenilirliğine ve işleyişine karşı suçlar”başlığının altındaki 257. Maddesinde düzenlenmektedir. Bu suç tipi; genel, tali ve tamamlayıcı bir suçtur ve özgü suçlardan olup yalnızca kamu görevlileri tarafından işlenmektedir. Kamu görevlisi, kamu faaliyetlerinin yürütülmesi sırasında, görevinin gerektirdiği yükümlülüklere uygun şekilde hareket etmek mecburiyetindedir. Böylece kamu faaliyetinin hukuka bağlı ilkelerle yürütüldüğü konusunda toplumda hâkim olan güven ve inancın sarsılmaması zorunludur. Tez konusu suç, kanunda düzenlenmiş olduğu yer itibariyle de bireylere ve devletin menfaatlerine zarar verdiğinden yaptırım altına alınmıştır. Görevi kötüye kullanma suçunun kapsamı ve unsurları öğretideki tartışmalar ve Yargıtay güncel kararları ışında incelenmiştir. İrtikap, rüşvet, zimmet suçlarıyla benzer olan özellikleri olması sebebiyle farkları tartışılmıştır. Tez çalışması üç ana bölüm altında değerlendirilmiş olup, birinci bölümde suç tanımına ilişkin genel bilgiler, tanımlar ve suçun benzer suçlarla mukayesesi; ikinci bölümde suçun unsurları, fail, mağdur, hukuka uygunluk nedenleri, kusurluluğu etkileyen haller, suçun özel görünüş biçimleri üçüncü bölümde muhakeme ve yaptırım, zamanaşımı başlıklarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The crime of professional misconduct is regulated in the Turkish Criminal Law in Article 257 under the heading“Crimes against the reliability and functioning of the public administration”in the first section of the fourth part. This type of crime is a general, secondary and complementary crime and is one of the specific crimes and is committed only by public officials. During public activities, public officials are obliged to act according to the obligations required by their duties. Thus, it is imperative not to undermine the public confidence and belief that the public activity is carried out following lawful principles. The crime which is the subject of this thesis, has been sanctioned because it harms the interests of individuals and the state as it is regulated in the law. The scope and elements of the crime of professional misconduct are examined in light of the discussions in the doctrine and the current decisions of the Court of Cassation. Its differences are discussed since it has similar characteristics to extortion, bribery, and embezzlement crimes. The thesis study is evaluated under three main chapters; the first chapter includes general information on the definition of crime, definitions, and comparison of the crime with similar crimes; the second chapter consists of the elements of the crime, perpetrator, victim, reasons for compliance with the law, situations affecting culpability, particular appearance forms of the crime, the third chapter includes the titles of judgment and sanction, the statute of limitations.