Doğu Akdeniz'de Türkiye'nin stratejik iletişimi ve medyaya yansımaları
Türkiye's strategic communication in the Eastern Mediterranean and its reflections on media
- Tez No: 860188
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP SELÇUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, İletişim Bilimleri, International Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Stratejik İletişim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Stratejik İletişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Stratejik iletişim bir zihin yapısı, bir planlama zinciri, bütünsel bir bakış açısıdır. Belirli hedefler doğrultusunda uygulanan tüm eylemleri, eylemsizlikleri, söylem ve görselleri kapsamakta ve bunların doğru kullanımını amaçlamaktadır. Bu çalışmada son yıllarda Türkiye'nin önemli dış politika gündemlerinden birini oluşturan Doğu Akdeniz meselesi stratejik iletişim perspektifinden ele alınmıştır. Türkiye ve Yunanistan'ın stratejik iletişim bağlamında attığı adımlar ve bunun sonucunda uluslararası medyaya yansımalarının analiz edilmesi amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında uluslararası medya kuruluşlarının 2020 yılında yaptığı yayınlar eleştirel söylem analizine tabi tutulmuştur. Bulgular stratejik Türkiye'nin tezlerinin uluslararası medyaya yeterince yansımadığı ve stratejik iletişim anlamında daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulduğunu göstermektedir. Çalışmanın stratejik iletişim alanında ulusal literatüre katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Strategic communication is a mindset, a planning chain, a holistic perspective. It covers all actions, inactions, discourses and visuals implemented in line with certain goals and aims to use them correctly. In this study, the Eastern Mediterranean issue, which has been one of Türkiye's important foreign policy agenda in recent years, is discussed from a strategic communication perspective. It is aimed to analyze the steps taken by Türkiye and Greece in the context of strategic communication and their reflections on the international media as a result. Within the scope of the study, the publications made by international media organizations in 2020 were subjected to critical discourse analysis. The findings show that Türkiye's theses are not adequately reflected in the international media and that more work is needed in the area of strategic communication. It is thought that the study will contribute to the national literature in the field of strategic communications.