Pay piyasasında etkin piyasalar hipotezinin uzun hafıza modelleri ile analizi
Analysis of efficient markets hypothesis in share market with long memory models
- Tez No: 860198
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM KARAASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Etkin piyasa hipotezi; fiyatların rassal oluştuğunu bu nedenle de ilgili hisse senetlerinin bugünkü fiyatlarına bakılarak gelecekte olması beklenen fiyatının tahmin edilemeyeceğini ifade eden bir kavramdır. Yatırımcılar açısından bir piyasanın etkin olup olmadığı büyük önem taşır.Neticede bir piyasa etkinse yatırımcılar ortalamanın üzerinde bir getiri elde edememektedir. Fama (1970), piyasadaki hisse senedi fiyatlarının oluşumu ile ilgili araştırmaları neticesinde etkin piyasa hipotezini literatüre kazandıran kişi olmuştur. Fama' ya göre etkin piyasa hipotezi ise; menkul kıymet fiyatlarının piyasada yer alan tüm bilgiyi içerecek şekilde daima tam olarak yansıttığı piyasadır.Etkin piyasa hipotezi menkul kıymetlerin fiyat değişimlerinde menkul kıymet ile ilgili tüm bilgilerin etkisini incelemektedir. Piyasanın etkin olabilmesi için; herhangi bir bilgi borsadaki bütün yatırımcılara aynı anda ulaşması ve tüm işletmeler hakkındaki bilgilerin piyasadaki tüm aktörler tarafından ulaşılabilir olması gerekir.Neticede bir piyasa etkin ise bilgi, her yatırımcıya aynı anda ulaşır, fiyatlara aynı anda yansır ve bunun sonucunda da hiçbir yatırımcı borsadan normalin üstünde bir kazanç elde edemez.Etkin piyasa hipotezinin geçerliliği birçok varsayıma bağlıdır ve bu varsayımlar piyasanın işleyişi ve yatırtımcının davranışları ile igilidir. Finansal varlıkların fiyatlarının bütün bilgileri yansıtması çok iyimser ve uç bir durumdur.Fama'da çalışmasında piyasanın etkinliğini üç başlık altında toplamıştır.Bunlar; zayıf formda etkinlik, yarı güçlü formda etkinlik, güçlü formda etkinlik. Bu çalışma BİST 100 endeksinin zayıf formda, yarı güçlü formda ve güçlü formda etkin olup olmadığını test etmeye yöneliktir.Literatürde bu konuda birçok çalışmaya rastlayabiliriz. Bu çalışmayı farklı kılan nokta ise güncel ekonometrik yöntemlerle teste tabi tutulmasıdır.
Özet (Çeviri)
Efficient market hypothesis; It is a concept that states that prices are formed randomly, and therefore, the expected price of the stocks in the future cannot be predicted by looking at their current prices. Whether a market is efficient or not is of great importance for investors. After all, if a market is efficient, investors cannot earn an above-average return. Fama (1970) was the person who brought the efficient market hypothesis to the literature as a result of his research on the formation of stock prices in the market.According to Fama, the efficient market hypothesis is; It is the market where the prices of the securities always fully reflect all the information in the market. The efficient market hypothesis examines the effect of all information about the security on the price changes of securities. For the market to be effective; any information should reach all investors in the stock market at the same time and information about all businesses should be accessible to all actors in the market.As a result, if a market is active, information reaches every investor at the same time, it is reflected in the prices at the same time, and as a result, no investor can earn more than normal from the stock market. The validity of the efficient market hypothesis depends on many assumptions and these assumptions are related to the functioning of the market and the behavior of the investor. It is very optimistic and extreme that the prices of financial assets reflect all the information. In his work at Fama, he gathered the efficiency of the market under three headings. These; weak-form effectiveness, semi-strong-form effectiveness, strong-form effectiveness. This study aims to test whether the BIST 100 index is effective in weak form, semi-strong form and strong form. We can find many studies on this subject in the literature. The point that makes this study different is that it is tested with current econometric methods.