Sermaye piyasasında zayıf formda etkinlik: Borsa İstanbul üzerine bir uygulama
Weak form efficiency in capital markets: An application on Borsa Istanbul
- Tez No: 865399
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAMET EVCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Etkin piyasalar hipotezi, menkul kıymet fiyatının mevcut ve ulaşılabilir tüm bilgiyi içerdiğini ve fiyatların rassal olarak değiştiğini savunmaktadır. Hipoteze göre geçmiş fiyat hareketlerinden faydalanarak gelecek fiyatlarına yönelik öngörülerde bulunmak mümkün değildir. Hipotezinin geçerliliği yıllarca ulusal ve uluslararası literatürde araştırmacılar tarafından incelenmiştir. çalışmalardan elde edilen bulgular hipotezin geçerliliğinin çalışmaların kapsamına kullanılan yönteme göre farklılık gösterdiğini ortaya koymaktadır. Bu çalışma ile Borsa İstanbul'da (BİST'de) işlem gören, havayolu taşımacılığı ve yer hizmetleri faaliyetinde bulunan 4 şirketin pay fiyatlarının zayıf formda etkin olup olmadıklarını araştırmaktır. Bu amaçla çalışmada söz konusu 4 şirketin pay fiyatlarının etkinliğini test etmek için ekonometrik uygulamada daha güncel bir yöntem olarak kabul edilen Fourier fonksiyonlu FKPSS, FLM, FADF ve FGLS birim kök testleri kullanılmıştır. Çalışmanın sonucuna göre havayolu taşımacılığı ve yer hizmetleri faaliyetinde bulunan CLEBI, PGSUS, TAVHL ve THYAO şirketleri için ortak bir sonuca ulaşılmış olup ilgili pay fiyatlarının serileri, incelenen tüm frekanslarda (günlük, haftalık ve aylık), birim kök taşıdığı, yani durağan olmadığı, havayolu taşımacılığı ve yer hizmetleri faaliyetinde bulunan CLEBI, PGSUS, TAVHL ve THYAO şirketleri için zayıf formda etkin piyasa hipotezinin geçerli olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Sonuç olarak piyasada hisse senedi fiyatları geçmiş tüm fiyat bilgilerini içermektedir ve yatırımcılar bu bilgileri kullanarak daha fazla bir kazanç elde edemeyecektir.
Özet (Çeviri)
The efficient markets hypothesis argues that the security price includes all available and accessible information and that prices change randomly. According to the hypothesis, it is not possible to make predictions about future prices by using past price movements. The validity of the hypothesis has been examined by researchers in national and international literature for years. The findings obtained from the studies reveal that the validity of the hypothesis varies depending on the scope of the studies and the method used. This study aims to investigate whether the share prices of 4 companies operating in air transportation and ground handling services, traded in Borsa Istanbul (BIST), are weak form efficient. For this purpose, Fourier function FKPSS, FLM, FADF and FGLS unit root tests, which are considered a more up-to-date method in econometric practice, were used to test the effectiveness of the share prices of the 4 companies in question. According to the results of the study, a common conclusion has been reached for the companies CLEBI, PGSUS, TAVHL and THYAO, which are engaged in air transportation and ground handling activities, and the series of relevant share prices are found to have unit roots, that is, they are not stationary, in all frequencies examined (daily, weekly and monthly). It has been concluded that the weak form efficient market hypothesis is valid for CLEBI, PGSUS, TAVHL and THYAO companies operating in ground handling services. As a result, stock prices in the market include all past price information and investors will not be able to make more profit by using this information.