Blokzincir teknolojisinin kamu yönetiminde uygulanabilirliğinin yönetişim paradigması bağlamında değerlendirilmesi
Evaluation of the applicability of blockchain technology in public administration in the context of governance paradigm
  1. Tez No: 860246
  2. Yazar: TUGAY TÜRKDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA GÜL GEDİKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmanın amacı yeni kamu yönetimi anlayışı bağlamında ortaya çıkan yönetişim paradigması kapsamında, blokzincir teknolojisinin kamu hizmetlerinin sunumunda uygulanabilirliğini tartışmaktır. Bu amaca yönelik olarak yeni kamu yönetimi anlayışının kamu hizmetlerinden beklentilerinin neler olduğu ve temel ilkeler bağlamında blokzincirin potansiyeli tartışılmaktadır. Mevcut toplumsal formasyonda kamu yönetiminin içinde bulunduğu sorunlar –kırtasiyecilik, hantallık, yolsuzluk, evrakların tahrifi vb- ve bu sorunların ortadan kalkmasında blokzincir teknolojisinin avantajları –değiştirilemezlik, bütünlük, dijitalleşme- kamu yönetimindeki uygulama örnekleri üzerinden detaylandırılmaktadır. Bu bağlamda değiştirilemez bir şekilde kayıt altına alabilen ve nihayetinde hizmetlerde bütünlük ve uyumu mümkün kılan blokzincir teknolojisi, sağladığı güvenlikli işlem kabiliyeti sayesinde kamu hizmetlerinin yerine getirilmesinde önemli bir eksikliği ortadan kaldırma potansiyeline sahip olarak görülmektedir. Dünya genelinde enformasyon teknolojisinin yarattığı dijital dönüşüm ile birlikte ülkeler“e-devlet”ten“dijital devlet”e doğru bir gelişim çizgisi izlemeye başlamıştır. Blokzincir teknolojisi bu dönüşümün en ileri aşaması ve içerdiği teknolojik faydalar ile bu dönüşümün aracı olarak kullanılmaya çalışılmaktadır. Bu bağlamda blokzincirin, tek merkezli yerine çok merkezli (blokzincirin dağıtık ağ yapısı), hiyerarşik ilişkiler yerine katılımcılık temelinde birimlerin özerkliğini vurgulayan bir kavram olarak, iş akışlarını kolaylaştıran değiştirilemezlik özelliği sayesinde güven, hesap verebilirlik ve şeffaflık veren yeni nesil işlem uygulamalarına yönelik bir teknoloji olarak avantajlarını ve dezavantajlarını tartışmak hedeflenmektedir. Bu kapsamda kamu yönetiminde akıllı sözleşmeler, kimlik yönetimi, tapu sicil kayıtları, dijital sağlık yönetimi, seçimler, sosyal yardım, tedarik zinciri ve eğitim başlığında blokzincir teknolojisinin var olan sorunlara getireceği çözümler ve dijitalleşmeye sağlayacağı katkılar değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to discuss the applicability of blockchain technology in the provision of public services within the scope of the governance paradigm emerging in the context of the new public administration approach. For this purpose, the expectations of the new public administration approach from public services and the potential of blockchain in the context of basic principles are discussed. The problems of public administration in the current social formation - red tape, cumbersomeness, corruption, falsification of documents, etc. - and the advantages of blockchain technology in eliminating these problems - immutability, integrity, digitalization - are detailed through examples of applications in public administration. In this context, blockchain technology, which can record in an unalterable way and ultimately enables integrity and harmony in services, is seen as having the potential to eliminate an important deficiency in the fulfillment of public services thanks to the secure transaction capability it provides. With the digital transformation created by information technology worldwide, countries have started to follow a development line from“e-government”to“digital state”. Blockchain technology is the most advanced stage of this transformation and is tried to be used as a tool of this transformation with the technological benefits it contains. In this context, it is aimed to discuss the advantages and disadvantages of blockchain as a concept that emphasizes the autonomy of units on the basis of participation instead of hierarchical relations, as a technology for new generation transaction applications that facilitates workflows and provides trust, accountability and transparency thanks to its immutability feature. In this context, the solutions that blockchain technology will bring to existing problems and its contributions to digitalization in the fields of smart contracts, identity management, land registry records, digital health management, elections, social assistance, supply chain and education in public administration are evaluated.