Özel askeri şirketlerin ulusaşırı faaliyetleri: Afrika örneği
The overseas activities of private military companies: The example of Africa
- Tez No: 860245
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE GÜNDOĞDU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Güvenlik Çalışmaları Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 101
Özet
Afrika kıtası 16. yüzyılda başlayan ve İkinci Dünya Savaşı sonrasında sona eren sömürgecilik faaliyetlerinin günümüze kadar devam eden olumsuz etkileriyle mücadele etmektedir. Afrika kıtasının yaşamış olduğu güvenlik sorunları her geçen gün daha zorlu hale gelmekle birlikte bu güvenlik tehditlerinin boyutları da farklılaşmaktadır. Afrika kıtasındaki devletlerin güvenlik algısı içerisinde belki de en fazla ön plana çıkan husus; varlıkları ve faaliyetleri tartışmalı olmasına karşın özel askeri şirketlerin, bölgede istikrarı ve güvenliği sağlama temelinde başvurulan temel aktörler olmalarıdır. Bu araştırmanın amacı; özel askeri şirketlerin Afrika'da kullanımı bağlamında dünyadaki klasik askeri müdahale ve operasyon yöntemlerinde yarattığı değişimi analiz etmektir. Araştırmanın birinci bölümünde, özel askeri şirketlerin genel karakteristiği, tarihsel süreç içerisinde yüklendikleri roller ve hukuksal statüleri incelenmiştir. Araştırmanın ikinci bölümünde, güvenlik ve savunma alanında aktif rol alan özel askeri şirketlerin yayılmasındaki sebepler ile gerçekleştirdikleri faaliyetlerin niteliği irdelenmektedir. Araştırmanın son bölümünde ise Afrika kıtasındaki güvenlik problemleri ve bu problemler karşısında Afrika'daki devlet yönetimleri tarafından özel askeri şirketlerin kullanımları ve yarattıkları etkilere dair bir değerlendirme yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The African continent has been struggling with the negative effects of colonialism, which started in the 16th century and ended after the Second World War, until today. While the security problems experienced by the African continent are becoming more challenging with each passing day, the dimensions of these security threats are also differentiating. Perhaps the most prominent issue in the security perception of states in the African continent is the fact that private military companies are the main actors used to ensure stability and security in the region, although their existence and activities are controversial. The aim of this study is to analyse the changes in the classical military intervention and operation methods in the world in the context of the use of private military companies in Africa. In the first part of the study, the general characteristics of private military companies, their roles in the historical process and their legal status are analysed. In the second part of the study, the reasons for the spread of private military companies that play an active role in the field of security and defence and the nature of their activities are examined. The last part of the study provides an evaluation of the security problems in the African continent and the use and effects of private military companies by state governments in Africa in the encounter with these problems.