Kamu diplomasisi aracı olarak kültürel diplomasi: Güney Kore'nin Hallyu (Kore Dalgası) politikası
Cultural diplomacy as a tool of public diplomacy: South Korea's Hallyu (Korean Wave) policy
- Tez No: 860247
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MARELLA BODUR ÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışma, Hallyu'nun (Kore Dalgası'nın) yumuşak güç potansiyelini araştırmaktadır. Bu nedenle, çalışmada yumuşak güce ilişkin teorik tartışma, Hallyu'nun tanımlayıcı bir analiziyle birleştirilmiştir. Kavramsal çerçeveyi Joseph Nye'ın perspektifinden, Kore Dalgası'na ilişkin bir analiz ve Kore'nin belirli dış siyasi ve ekonomik hedeflere ulaşmak için devlet ve özel sektörün el ele vererek Kore Dalgası'ndan nasıl yararlanabileceğine ilişkin bir tartışma izlemektedir. Çalışma, Güney Kore kamu diplomasisi için yalnızca yumuşak güce dayanmasa bile, Kore Dalgası'nın, Kore'nin uluslararası imajı için fırsatlar sağlayarak, Kore popüler kültürünün ağ etkisini genişleterek ve aynı zamanda uluslararası düzeyde ün salmış idolleri ile imaj üretimi yaparak yumuşak gücüne katkıda bulunduğu sonucuna varmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the soft power potential of the Hallyu (Korean Wave). It combines a theoretical discussion of soft power with a descriptive analysis of the Hallyu. The conceptual framework is developed by drawing on Joseph Nye's work, which is followed by an analysis of the Korean Wave within this conceptual framework as a discussion of how Korea can benefit from the Korean Wave by forging a collaboration between the state and private sectors to achieve certain international political and economic goals. The study concludes that even if South Korea does not depend solely on soft power for its public diplomacy, the Korean Wave can contribute to its soft power by providing opportunities to improve Korea's international image, expanding the network effect of Korean popular culture, as well as image production with its internationally famous idols.