Güney Kore'nin Türkiye'deki kültürel diplomasi faaliyetleri: Kore Kültür Merkezi örneği
South Korea's cultural diplomacy activities in Türkiye: The example of the Korean Cultural Center
- Tez No: 878422
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANDAŞ CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Kültürel diplomasi, öz bir biçimde, bir ülkenin kurumsal ve kültürel imajını diğer ülkelerde güçlendirmek için yürüttüğü faaliyetler bütününe karşılık gelir. Yumuşak güç olarak tarif edilen kültürel diplomasi, ülkeler arası güveni güçlendirme ve böylece barışçıl ilişkiler inşa etme potansiyeline sahiptir. Bu nedenle de dünyadaki birçok ülke, iyi ilişkiler tesis etmek istedikleri ülkelerde kültürel diplomasinin imkânlarından yararlanarak birçok faaliyet gerçekleştirmektedir. Dünyada kültürel diplomasi performansı en yüksek olan ülkelerden biri Güney Kore'dir. Güney Kore, özellikle 1990'lardan itibaren tüm dünyada etkisini hissettiren Kore Dalgası (Hallyu) aracılığıyla ülke imajını önemli bir noktaya taşımış görünmektedir ki bu dalganın Türkiye'de de etkisini gözlemlemek mümkündür. Güney Kore'nin birçok ülkede kurduğu Kore Kültür Merkezleri, Kore Dalgası'nın etki alanını artıran önemli işlevleri yerine getirmektedir. Dolayısıyla bu merkezlerde düzenlenen Korece kursları, film gösterimleri, yemek yapma kursları, K-Pop akademisi vb. faaliyetlerin Kore'nin kültürel ve sanatsal ürünlerinin diğer ülkelerde popülerleşmesine önemli katkılar sağladığı görülmektedir. 2011'de Ankara'da kurulan Kore Kültür Merkezi (KKM) de Kore kültürünün Türkiye'de popülerlik kazanmasına ve dolayısıyla Türkiye'deki Güney Kore imajının daha da güçlenmesine yönelik birçok kültürel ve sanatsal faaliyet gerçekleştirmektedir. Bu çalışmada Güney Kore'nin Türkiye'de yürüttüğü kültürel diplomasi faaliyetleri ve bu faaliyetlerin Türkiye'deki etki düzeyi KKM örneği çerçevesinde analiz edilmektedir. Bu nitel araştırma kapsamında, Türkiye'deki KKM üyeleriyle gerçekleştirilen yarı-yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla bu etki düzeyi derinlemesine anlaşılmaya çalışılmıştır. Bu araştırmanın sonucunda, KKM'nin Güney Kore'nin Türkiye'deki kültürel diplomasi faaliyetlerinin başarıya ulaşmasında, birçok açıdan katkılar sunduğuna yönelik önemli bulgular ortaya konulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Cultural diplomacy, in short, refers to a set of activities carried out by a country to strengthen its institutional and cultural image in other countries. Cultural diplomacy, defined as soft power, has the potential to strengthen trust between countries and thus build peaceful relations. For this reason, many countries in the world have carried out several activities using cultural diplomacy in countries with which they aim to establish good relations. One of the countries with the highest level of cultural diplomacy in the world is South Korea. South Korea seems to have carried the country's image to an important point through the Korean Wave (Hallyu), which has made its impact felt all over the world, especially since the 1990s, and it is possible to observe the impact of this wave in Turkey. The Korean Cultural Centers established by South Korea in many countries provide significant functions that increase the impact of the Korean Wave. For instance, activities such as Korean language courses, film screenings, cooking classes, K-pop academy, etc., organized in these centers, contribute significantly to the popularization of Korea's cultural and artistic products in other countries. The Korean Cultural Center (KKM), which was established in Ankara in 2011, also carries out many cultural and artistic activities aimed at popularizing Korean culture in Türkiye and thus strengthening the image of South Korea in Türkiye. This study analyses South Korea's cultural diplomacy activities in Türkiye and the impact level of these activities in Türkiye through the case of the KKM. Through this qualitative research, semi-structured interviews were conducted with the members of KKM activities in Türkiye to understand this impact level in depth. As a result of this research, significant findings have been drawn that KKM has contributed in many ways to the success of South Korea's cultural diplomacy activities in Türkiye