8-10 yaşları arasındaki yüzücülere uygulanan 8 haftalık kalistenik egzersizlerin bazı fiziksel ve fizyolojik parametrelere etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of 8 weeks of calisthenic exercises applied to swimmers between 8-10 years of age on some physical and physiological parameters
  1. Tez No: 860249
  2. Yazar: BATUHAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN AKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmanın amacı; 8-10 yaşları arasındaki yüzücülere uygulanan 8 haftalık kalistenik egzersizlerin bazı fiziksel ve fizyolojik parametrelere etkisinin incelenmesidir. Yapılan çalışmaya Kayseri Erciyes Alfa Gençlik ve Spor Yüzme Kulübü sporcularından oluşan toplam 20 erkek öğrenci gönüllü olarak katılmıştır. Çalışmada katılımcılar kontrol grubu (KG, (n:10)) ve kalistenik egzersiz grubu (KEG, (n:10)) olmak üzere 2 gruba ayrılmıştır. Katılımcılara ait vücut yağ yüzdesi (VYY) ve Beden kitle indeksi (BKİ) Tanita BC 418 MA Profesyonel monitörlü Segmental vücut analizi cihazıyla, omuz genişliği Kingstar marka 1.5 metre uzunluğundaki mezurayla, sırt-bacak kuvveti Takei (Japonya) marka sırt-bacak dinamometresiyle, dikey sıçrama testi Jump-metre marka cihazıyla, sağ ve sol el-pençe kuvveti Takei marka el dinamometresiyle ve anaerobik kapasiteleri ise Monark Ergomedic 894 E Peak Bike marka cihaz ile ölçülmüştür. Katılımcılar sezon içerisinde antrenörleri tarafından planlanan yüzme branşına yönelik genel antrenman programlarını antrenman günlerinde uygularken kalistenik egzersiz grubunda (KEG) bulunan katılımcılar yüzme antrenmanlarına ek olarak 8 hafta boyunca ve haftada 3 gün olacak şekilde kalistenik egzersiz programları ayrı ayrı uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study; The aim is to examine the effects of 8-week calisthenic exercises applied to swimmers aged 8-10 on some physical and physiological parameters. A total of 20 male students from Kayseri Erciyes Alfa Youth and Sports Swimming Club participated in the study voluntarily. In the study, participants were divided into two groups: control group (CG, (n:10)) and calisthenic exercise group (KEG, (n:10)). Body fat percentage (BFY) and Body mass index (BMI) of the participants were measured with Tanita BC 418 MA Segmental body analysis device with professional monitor, shoulder width with Kingstar brand 1.5 meter long tape measure, back-leg strength with Takei (Japan) brand back-leg dynamometer, vertical Jump test was measured with Jump-meter brand device, right and left hand-claw strength was measured with Takei brand hand dynamometer, and anaerobic capacities were measured with Monark Ergomedic 894 E Peak Bike brand device. While the participants applied the general training programs for the swimming branch planned by their coaches during the season on the training days, the participants in the calisthenic exercise group (KEG) applied separate calisthenic exercise programs, 3 days a week, for 8 weeks, in addition to their swimming training.