Fen öğretiminde dijital teknolojiler üzerine bir meta-sentez araştırması
A meta-synthesis study on digital technologies in science teaching
- Tez No: 860255
- Danışmanlar: PROF. DR. NAKİ ERDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Günümüzde, eğitim ve öğretimde teknolojinin artan rolü, eğitimde gelişmenin ve ilerlemenin ana omurgasını oluşturan bir rol oynamaktadır. Teknolojik gelişmelerin hızla değişmesi, dijital teknolojilerin başarılı bir şekilde öğrenme ortamlarında yerini alması ve dijital dönüşüm odaklı gelişmelerin araştırmalara etkileşimli katılımının vurgulanmasını beraberinde getirmiştir. Bu araştırmanda, meta-sentez yöntemi kullanılarak Fen öğretiminde dijital teknoloji kullanımına dair nitel araştırmaların kapsamlı bir biçimde birleştirilip değerlendirilmesi amaçlamaktadır. Araştırma kapsamında, 2019-2023 yılları arasında“Google Akademik”ve“TR Dizin”veri tabanlarında yer alan 1110 farklı kaynak incelenmiştir. Bununla ilgili 28 makale seçilerek detaylı bir şekilde değerlendirilmiştir. Araştırmada, dijital teknolojilerin Fen öğretimi üzerindeki etkisini anlamak için klasik teknoloji destekli öğrenme yaklaşımları, teknoloji odaklı öğrenme bileşenleri, tercih edilen teknoloji ile bütünleşik öğrenme yaklaşımları ve teknoloji odaklı sunum yöntemlerine yönelik bulgular, grafikler ve tablolar aracılığıyla sunulmuştur. Bulgular, Fen Bilimleri dersinde dijital teknolojinin benimsenmesinin öğrenme süreçlerini önemli ölçüde etkileyebileceğine inanılmaktadır. Bu araştırma, eğitimcilerin dijital teknolojiyi etkili bir şekilde kullanmalarına rehberlik etmeyi hedeflemektedir. Ayrıca, Fen Bilimleri derslerinde dijital teknoloji kullanımının öğrenme deneyimini zenginleştirme potansiyeline sahip olduğu ve öğrencilerin Fen Bilimleri konularını daha etkili şekilde öğrenmelerine katkı sağlayabileceği konusundaki tartışmalara vurgulanmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular ışığında, gelecekte yapılacak araştırmalara ve politika yapıcılara yönelik bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, the increasing role of technology in education and training plays a role that forms the main backbone of development and progress in education. The rapid change of technological developments, the successful adoption of digital technologies in learning environments, and the emphasis on the interactive participation of digital transformation-oriented developments in research. This research aims to comprehensively combine and evaluate qualitative research on the use of digital technology in science teaching using the meta-synthesis method. Within the scope of the research, 1110 different sources in the“Google Scholar”and“TR Index”databases were examined between 2019 and 2023. 28 articles related to this were selected and evaluated in detail. In the research, findings regarding classical technology-supported learning approaches, technology-oriented learning components, preferred technology-integrated learning approaches and technology-oriented presentation methods are presented through graphs and tables in order to understand the impact of digital technologies on science teaching. The findings suggest that the adoption of digital technology in the Science classroom can significantly impact learning processes. This research aims to guide educators in using digital technology effectively. In addition, discussions about the use of digital technology in Science courses have the potential to enrich the learning experience and contribute to students' learning of Science subjects more effectively have been emphasized. In the light of the findings obtained from the research, some suggestions were made for future research and policy makers.