Haberlerde infografik tasarımın izleyiciler üzerindeki etkisi: Model olarak Al Jazeera kanalı
The effect of infographic design in news on viewers: Al Jazeera channel as a model
- Tez No: 860256
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLER CANBULAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Medya İletişim ve Habercilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Çalışma, temel olarak Irak'ta Al Jazeera haber kanalının izleyicileri üzerinde infografik tasarım kullanımının etkisini belirlemeyi amaçlamıştır. Bu çalışmada, Iraklı izleyicilerden veri toplamak için bir anket dağıtılarak nicel yaklaşıma güvenilmiştir. Araştırmacı tesadüfi örnekleme yöntemini kullanmış ve anket sosyal paylaşım siteleri aracılığıyla dağıtılmıştır. Araştırmacı, değişkenler arasındaki ilişkiyi incelemek için tanımlayıcı analitik, korelasyon analizi ve regresyon kullandı. Araştırmacı, haber gösteriminde infografik kullanımı ile haber kanalının izlenme artışı arasında istatistiksel olarak anlamlı pozitif bir ilişki olduğunu bulduğu çalışma sayesinde önemli sonuçlara ulaşmıştır. Medya kuruluşlarının haber algısının farklı biçimlerini kullanarak haberleri çekici hale getirdiği söylenebilir. Varsayım, bu görselleştirmelerin yalnızca hedef kitleyi artırmakla kalmayıp aynı zamanda haber tüketicisinin karmaşık bilgileri anlamasına da yardımcı olabileceği yönündedir. Ancak televizyon kanallarındaki haber algılarının geçerliliği konusunda çok az ampirik bilgi bulunmaktadır. Regresyon tablosunun sonuçlarına göre eğlence, güvenilirlik ve bilgilendirici infografiklerin özellikleri eğilim üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkiye sahipken, regresyon gerçekleştiğinde infografiklerin eğlence dışında kalan özelliklerinin bilişsel etkiler üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkiye sahip olduğunu gördük. Değeri 0,629'a ulaşmış olup bu durum bağımsız değişkenin bağımlı değişkendeki varyansın %62,9'unu açıkladığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The study aimed to determine the effect of using infographic design on the viewers of Al Jazeera news channel in Iraq. This study relied on the quantitative approach by distributing a survey to collect data from Iraqi audiences. The researcher used random sampling method and the survey was distributed through social networking sites. The researcher used descriptive analytics, correlation analysis, and regression to examine the relationship between variables. The researcher reached important results thanks to the study in which he found that there was a statistically significant positive relationship between the use of infographics in news display and the increase in viewing of the news channel. It can be said that media organizations make news attractive by using different forms of news perception. The assumption is that these visualizations can not only increase the audience but also help the news consumer understand complex information. However, there is little empirical information on the validity of news perceptions on television channels. According to the results of the regression table, the features of entertainment, reliability and informative infographics had a statistically significant effect on the trend, while when the regression took place, we saw that the features of the infographics other than entertainment had a statistically significant effect on the cognitive effects. The value reached 0.629, which shows that the independent variable explains 62.9% of the variance in the dependent variable.