X'te Suriyeli göçmenlere yönelik nefret söylemi
Hate speech against Syrian immigrants in X
- Tez No: 860262
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MARELLA BODUR ÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada Teun van Dijk'ın eleştirel söylem analizi yöntemiyle X'te Suriyeli göçmenlere yönelik nefret söylemi incelenmiştir. Bunun için öncelikli olarak söylem kavramı değerlendirilmiştir. Söylem kavramına içkin hegemonyaya dayalı güç ilişkilerine değinilerek toplumsal güç ilişkileri bakımından hiyerarşinin altında kalan grupların yeni medyada temsili analiz edilmiştir. Yeni medyanın kendine has özellikleri ile algoritmaların çalışma prensiplerinin sosyal medya platformlarında Suriyeli göçmen algısını nasıl etkilediği tartışılmıştır. Sosyal medya platformlarında nefret söyleminin nasıl yaygınlaştığı ve grupları nasıl hedef gösterdiği açıklanmış ve seçilen örneklerle X'te Suriyeli göçmenlere yönelik üretilen nefret içerikli paylaşımlar analiz edilmiştir. Yapılan analizler doğrultusunda sosyal medya kullanıcıları tarafından üretilen nefret içerikli söylemlerin dönemin mevcut egemen söylemleriyle oldukça paralel olduğu ve bu söylemlerin argümanlarının Van Dijk'ın belirlediği kategoriler ile benzer olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study conducts an analysis of the hate speech towards Syrian immigrants in X by employing Teun van Dijk's critical discourse analysis method. First, the study explores the concept of discourse, which reveals power relations based on hegemony. Then, the representation of groups that a the bottom of the hierarchy in terms of social power relations is discussed within the context of the new media. The study explores how the unique features of the new media and the principles of algorithms have influenced the perception of Syrian immigrants on social media platforms. The dissemination of hate speech on new media/social media platforms, targeting of different groups, is analyzed, and the hate-filled content directed at Syrian immigrants in X is examined through selected examples. In line with the analyses that have been made, it has been observed that the hate speech produced by the social media users are quite parallel to the current existing dominant discourses of the period, and the arguments of these discourses are similar to the categories determined by Van Dijk.