Sendikalar ve toplu iş sözleşmesi kanunu çerçevesinde sendikal güvenceler
  1. Tez No: 860261
  2. Yazar: GİZEM SARIBAŞ ANSEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AKIN KIVRAKDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
ILO'nun Türkiye'ye mülga 2821 sayılı Kanun dolayısıyla eleştirilerde bulunmasına müteakiben başlatılan çalışmalar, adı geçen kanuna yöneltilen eleştirilere uyum sağlamak amacıyla hazırlanmış olan STİSK'in 18 Ekim 2012 tarihinde yürürlüğe girmesiyle neticelenmiştir. ILO tarafından getirilen eleştirilerin önemli bir bölümü mülga 2821 sayılı Kanun'da sendikal hak ve özgürlerin ve toplu pazarlık sürecinin ILO'nun 87 ve 98 sayılı sözleşmeleri doğrultusunda düzenlenmemiş olmasından kaynaklanmaktadır. STİSK kapsamında getirilen değişiklikler arasında dikkat çekici nitelikte olanlardan bir tanesi, sendika özgürlüğüne tanınan güvence hükümlerinin yeniden düzenlenmesidir. Bu kapsamda STİSK döneminde iş güvencesine tabi olan ve olmayan işçiler arasında herhangi bir ayrım gözetilmeksizin doğrudan sendikal tazminat davası açma veya işe iade istemli sendikal tazminat talep etme imkânı getirildiği ve işe başlarken ve iş ilişkisi devam ederken yapılan sendikal ayrımcılığın da yaptırıma bağlandığı görülmektedir. Yine sendika temsilciliğine bağlanan güvencelerin yaptırımı STİSK ile birlikte değiştirilmiş ve temsilcilere daha etkin bir koruma sağlanmıştır. Profesyonel sendika yöneticiliğinin güvencesi de mülga 2821 sayılı Kanun'dan farklı olarak açıkça yaptırıma bağlanmıştır. Amatör sendika yöneticileri ise ilk kez güvence altına alınmış ve işyeri sendika temsilcisine tanınan güvencelere tabi tutulmuştur. STİSK'in uluslararası alanda getirilen eleştirileri tam anlamıyla karşılamadığı ifade edilmekle birlikte, genel olarak sendika özgürlüğü bakımından önemli bir koruma getirdiği de belirtilmektedir. Yüksek lisans tezi olarak hazırladığımız bu çalışmanın amacı sendika özgürlüğü, sendika özgürlüğünün güvenceleri, sendika temsilciliğine tanınan güvenceler ve sendika yöneticiliğine tanınan güvencelerin incelenmesi ve değerlendirilmesidir.
Özet (Çeviri)
The studies initiated following the ILO's criticism of Turkey regarding the repealed Law No. 2821 resulted in the entry into force of STISK, which was prepared to comply with the criticisms directed to the said law, on 18 October 2012. A significant part of the criticism brought by the ILO stems from the fact that union rights and freedoms and the collective bargaining process are not regulated in the repealed Law No. 2821 in line with ILO Conventions No. 87 and 98. One of the most striking changes brought within the scope of STİSK is the rearrangement of the guarantee provisions on freedom of association. In this context, it is seen that during the STİSK period, it was possible to file a direct union compensation lawsuit or to request union compensation with reinstatement, without any discrimination between workers who are subject to job security and those who are not, and that union discrimination when starting work and while the employment relationship continues is also subject to sanctions. Again, the sanctions of the guarantees attached to the union representation have been changed with the STİSK and more effective protection has been provided to the representatives. The assurance of professional union management is also clearly sanctioned, unlike the repealed Law No. 2821. Amateur union managers were secured for the first time and were subject to the same guarantees granted to workplace union representatives. Although it is stated that STİSK does not fully meet the international criticism, it is also stated that it provides important protection in terms of union freedom in general. The purpose of this study, which we prepared as a master's thesis, is to examine and evaluate union freedom, guarantees of union freedom, guarantees given to union representation and guarantees given to union management.