Basra Körfezi ülkelerine yönelik İran stratejileri
Iranian strategies towards Arabian Gulf countries
  1. Tez No: 860269
  2. Yazar: RASHİD TELEED RASHID RASHID
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ SEMİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, İran'ın Körfez Arap ülkelerine yönelik politik, ekonomik ve sosyal stratejilerinin güvenlik ve istikrar üzerindeki etkisini incelemektir. Çalışma, Bağdat Üniversitesi öğrencilerine dağıtılan bir anket aracılığıyla nicel bir yöntem kullanarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda, Basra Körfez devletlerinin siyasi, sosyal ve ekonomik stratejileri ile güvenlik ve istikrar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir negatif ilişki oluştuğu tespit edilmiştir. Ayrıca, İran'ın izlediği her bir ekonomik ve siyasi stratejinin Basra Körfez devletlerinin güvenliği ve istikrarı üzerinde istatistiksel olarak anlamlı olumsuz bir etkiye sahip oluştuğu ortaya konmuştur. Bununla birlikte, sonuçlar İran'ın izlediği sosyal stratejilerin Basra Körfez devletlerinin güvenliği ve istikrarı üzerinde olumsuz bir etkiye sahip oluşturduğunu göstermektedir, ancak bu etki istatistiksel olarak anlamlı değildir çünkü p değeri 5'ten büyüktür. Bu bağlamda, birinci ve ikinci hipotezler kabul edilirken, üçüncü hipotez reddedilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main aim of the study was to shed light on the political, economic and social strategies followed by Iran towards the Gulf Arab countries, affecting their security and stability. The study was based on quantitative method by distributing a hand-held survey to a random sample of Baghdad University students. The study concluded that there is a statistically significant negative relationship between the political, social and economic strategies of the Arabian Gulf states and their security and stability. The study also found that each of the economic and political strategies pursued by Iran had a statistically significant negative impact on the security and stability of the Arabian Gulf states. On the other hand, the results show that the social strategies followed by Iran have a negative impact on the security and stability of the Arabian Gulf states, but this impact is not statistically significant since the p value is greater than 5%. The first and second hypotheses were accepted, and the third hypothesis was rejected.