Preferences and perceptions of learners in English preparatory programs on the use of Web 2.0 tools
İngilizce hazırlık programlarındaki öğrencilerin Web 2.0 araçlarının kullanımına ilişkin tercih ve algıları
  1. Tez No: 702935
  2. Yazar: AYŞE ASENA DEMİRAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL SİNAN ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Yaşam kalitesini iyileştirme ve yeni zirvelere ulaşma çabası her geçen gün artmaktadır. Sonuç olarak, çağdaş yaşamın hemen her yönü, teknolojide yapılan ilerlemelerle büyük ölçüde değişti. Toplumsal gelişim ve kalkınmanın temelini eğitim oluşturduğu için, bu teknolojilerin eğitimle ivedilikle entegre olması şaşırtıcı olmamakla beraber, gereklidir. Web 2.0 araçları, internet bağlantısı olan herkesin öğrencileri motive eden ve öğrenmeyi kolaylaştıran eğitim araçlarına erişmesini mümkün kılar. Bu araçlar eğitimde kullanılmak için büyük bir potansiyele sahip olsa da, hala büyük ölçüde sadece boş zaman etkinlikleri için kullanılan platformlar olarak görülmektedir. Bu nedenle, bu çalışmanın amacı, yükseköğretim İngilizce hazırlık programlarındaki yetişkin öğrencilerin aldıkları dersleri desteklemek için kullandıkları Web 2.0 araçlarına dair tercihleri ve algıları araştırmak ve eğitime en çok katkısı olduğu düşünülen çeşitli platformları tartışmaktır. Ayrıca kadın ve erkek öğrenciler arasında farklılıklar oluşabileceğinden, cevaplarının karşılaştırmalı olarak da değerlendirilmesi uygun görülmüştür. Bu çalışma, betimleyici tarama deseninde yürütülmüştür ve toplanan veriler tümüyle niceldir. Örneklem grubunu çeşitli üniversitelerin hazırlık programlarında öğrenim gören 209 İngilizce öğrencisi oluşturmuştur. İki bölümden oluşan bir anket ile katılımcılara genel Web 2.0 kullanımları, Web 2.0 araçlarının İngilizce öğrenme süreci üzerindeki etkilerine ilişkin algıları ve Web 2.0 kullanım sıklıkları hakkında sorular yönlendirilmiştir. Veriler öğrencilerin çoğunun (%66) internete bağlı olarak en az beş saat, neredeyse tamamının (%93.3) ise en az üç saat geçirdiğini göstermektedir. Büyük bir çoğunluk, Web 2.0 platformlarına erişmek için akıllı telefonları (%94,7) ve dizüstü bilgisayarları (%85,2) kullanmayı tercih etmektedir. Karşılaştırmalı analiz bulgularına göre, oyun konsolları erkek öğrenciler tarafından kadın öğrencilere göre önemli ölçüde daha sık kullanılmakta. Kadın öğrenciler ise tabletleri erkek öğrencilerden anlamlı ölçüde daha sık kullanmakta. İnternette geçirilen zaman açısından cinsiyetler arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Ayrıca, katılımcılar en çok sosyal ağlara (x̄=3,87), video paylaşım platformlarına (x̄=3,74) ve çevrimiçi sözlüklere (x̄=3,54) aşina olduklarını belirtmişlerdir. Bununla birlikte, sosyal ağlar (x̄=3.9), e-postalar (x̄=3.78) ve çevrimiçi sözlükler (x̄=3.74), akademik olmayan faaliyetler için en sık kullanılan platformların ilk üçünü oluşturmaktadır. Aşinalık düzeyine paralel olarak, çevrimiçi sözlükler (x̄=3,83), sosyal ağlar (x̄=3,67) ve video paylaşım platformları (x̄=3,53) İngilizce öğrenmek için en çok kullanılan platformlar listesinin başında gelmektedir. Ayrıca kadın öğrencilerin İngilizce öğrenmek için podcast'lerden (x̄=2,58) önemli ölçüde daha fazla yararlandıkları, erkek öğrencilerin ise eğitim amaçlı çevrimiçi oyun alanlarını (x̄=3,32) kadınlara göre daha fazla tercih ettikleri saptanmıştır. Ek olarak, kullanıcı tarafından oluşturulan içerik, öğrencilerin Web 2.0 platformlarıyla hangi sıklıkta etkileşim kurduğu ölçülerek değerlendirilmiştir. Sohbet etmek (x̄=3,71), katılımcılar tarafından Web 2.0 katılımının açık ara en yaygın biçimi gibi görünmektedir. Bunun yanı sıra, e-posta yazma ve gönderme (x̄=3,37), sosyal ağlarda medya paylaşma (x̄=2,89) ve yorum yazma (x̄=2,82) diğer etkileşim biçimlerine göre daha sıklıkla yapılmaktadır. Veriler ayrıca kadınların erkeklere göre anlamlı düzeyde daha sık e-posta yazıp gönderdiğini (x̄=3,53), erkeklerin ise çevrimiçi ansiklopedi düzenleme (x̄=1,69) ve yorum yazma (x̄=3,01) etkileşimlerini anlamlı derecede daha sık yaptığını göstermektedir. İngilizce öğrenmek için Web 2.0 platformlarını kullanma konusunda katılımcıların genel olarak olumlu bir görüşe sahip oldukları ortadadır. Ankete katılanların %70,8'i bu platformların İngilizce derslerinde kendilerine yardımcı olduğuna katılmaktadır. %62,2'si İngilizce bilgilerini ilerletmek için bu platformları kullanmaya hevesli olduklarını belirtmişlerdir. Katılımcıların %70,4'ü bu platformların İngilizce öğrenmek için iyi kaynaklar olduğuna katılmakta ve %60,9'u İngilizce öğrenmek için Web 2.0'ı kullanmanın eğlenceli olduğunu düşünmektedir. Ayrıca, erkek öğrencilere (x̄=3,53) göre anlamlı oranda daha fazla kadın öğrencilerin (x̄=3,82) Web 2.0 platformlarının akademik kullanımını eğlenceli olarak algıladıkları saptanmıştır. Web 2.0 platformlarının dil becerilerine etkisi sorulduğunda, %78,4'ü Web 2.0 platformlarını kullanmanın kelime dağarcıklarını genişlettiğine, %73,2'si okuma becerilerinin geliştiğine, %72,7'si dinleme becerilerinin güçlendiğine katıldığını belirtmiştir. Öte yandan, sadece %58,5'si konuşma becerilerinin, %59,8'si dilbilgisi hakimiyetinin, %62,7'si ise yazma becerilerinin geliştiğine inanmaktadır. Buna ek olarak, öğrencilerin %69,9'u Web 2.0 kullanımı sayesinde telaffuz becerilerinin ilerlediğini belirtmekte. Son olarak, erkek ve kadın öğrencilerin Web 2.0'ın dil becerileri üzerindeki etkisine ilişkin algıları arasında önemli bir fark saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
The strive to improve quality of life and achieve new highs has been ever increasing. As a result, almost every aspect of contemporary life has been greatly altered by the advancements made in technology. The integration of these technologies into education has not been surprising, as it forms the very basis of progress. Web 2.0 tools make it possible for everyone with an internet connection to have access to the educational tools that motivate learners and streamline learning. Although these tools have a great potential to be used in education, they are still largely seen as platforms used only for leisurely activities. Thus, the aim of this study was to explore the preferences and perceptions of learners in English preparatory programs on the use of Web 2.0 tools to supplement the courses that they are taking and to discuss the various platforms that are perceived to be the most useful in education. Further, as differences between male and female learners might possibly arise, it was deemed appropriate to also evaluate their responses comparatively. The present study was carried out with a descriptive survey design and the collected data has been quantitative in nature. The sample group consisted of 209 learners of English studying in the preparatory programs of various universities. A two-part questionnaire has been administered in which the participants were asked about their overall Web 2.0 usage, their perceptions regarding the effects of Web 2.0 platforms on the English learning process, as well as the frequency of their Web 2.0 usage for the purpose of learning English. The data revealed that most of the learners (66%) spend at least five hours connected to the internet, while nearly all of them (93.3%) spend at least three hours online. An overwhelming majority prefer using smart phones (94.7%) and laptops (85.2%) to gain access to Web 2.0 platforms. Comparative analyses show that gaming consoles were utilized significantly more often by male learners than female learners, whereas female learners made use of tablets significantly more often than males. In terms of time spent online, no significant difference between genders was found. Moreover, the respondents are the most familiar with social networks (x̄=3.87), video sharing platforms (x̄=3.74), and online dictionaries (x̄ =3.54). However, social networks (x̄=3.9), e-mails (x̄=3.78), and online dictionaries (x̄=3.74) form the top three of the platforms that are employed the most often for non-academic activities. In parallel with the level of learner familiarity, online dictionaries (x̄ =3.83), social networks (x̄ =3.67), and video sharing platforms (x̄ =3.53) make the top of the list with regards to the frequency of which they utilize Web 2.0 platforms to learn English. It was also found that female learners take advantage of podcasts (x̄=2.58) significantly more often to learn English, while male learners prefer online gaming zones (x̄=3.32) for educational purposes more than females. Additionally, user generated content was assessed by way of measuring the frequency of which learners engaged with Web 2.0 platforms. Chatting (x̄=3.71) by seems to be by far the most common form of Web 2.0 engagement by the participants. Among others, writing and sending e-mails (x̄=3.37), sharing media on social networks (x̄ =2.89), and writing comments (x̄ =2.82) are also done more frequently compared to posting on a blog, editing online encyclopedias, adding content to online dictionaries, making podcasts, and uploading videos. The data also show that females write and send e-mails (x̄=3.53) significantly more often than males, whereas editing online encyclopedias (x̄=1.69) and writing comments (x̄=3.01) were performed by males significantly more often. Furthermore, the participants made it clear that they have a generally positive view of using Web 2.0 platforms to learn English. 70.8% of the respondents agreed that these platforms help them with their English courses. 62.2% agreed that they are motivated to use these platforms to further their knowledge in the English language. 70.4% of the participants agree that these platforms are good sources to learn English and 60.9% perceive that utilizing Web 2.0 to learn English is entertaining. It was also found that significantly more females (x̄=3.82) perceive the academic use of Web 2.0 platforms to be entertaining than males (x̄=3.53). When asked about the effect of Web 2.0 platforms on individual language skills, 78.4% replied that utilizing Web 2.0 platforms increases their vocabulary repertoire, 73.2% agree that their reading skills improve, while 72.7% agree that their listening skills are strengthened. On the other hand, only 58.5%, 59.8%, 62.7% agree that their speaking skills, grammatical knowledge, and writing skills are enhanced, respectively. To add, 69.9% of the learners responded positively with regards to their pronunciation skills. Finally, there were no significant differences between male and female learners' perceptions regarding Web 2.0 effect on individual language skills.