Dönüştürcü liderliğin örgütsel performansa etkisi üzerine bir araştırma
A research on the effect of transformational leadership on organizational performance
  1. Tez No: 860319
  2. Yazar: RECEP KURBAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAYFUN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ardahan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Lider, takipçilerinin hedeflerine ulaşmaları sürecinde, eylemlerini gerçekleştirme motivasyonunu ortaya çıkaran, ortak amaç etrafında sinerji oluşturan, tüm bunları akılcı ve mantıksal düşünce temeline dayalı bir bütünlük oluşturarak sağlayan; yapısal durumu göz önünde bulundurarak mevcut koşullar doğrultusunda tasarladığı amaç ve vizyonu güvenli bir ortam içerisine takipçilerini dahil etmek suretiyle bireysel karizma ve zihinsel dehasıyla harekete geçiren kişidir. Liderlik yetisinin kişide nasıl geliştiğiyle ilgili yapılan araştırmalar, dünden bugüne liderin koşullar dahilinde hangi yönetim tarzını benimseyerek başarıyı yakalayabileceği üzerine yoğunlaşmıştır. Tarihsel süreçte gerçekleştirilen araştırmalar içinde özellikle 1978 yılında Burns'un çalışmalarına konu olan ve büyük kitlelerde yankı uyandıran“dönüştürücü liderlik yaklaşımı”değişim ve gelişimle birlikte farklılaşan şartlara uyum sağlamaya odaklanması sebebiyle diğer liderlik yaklaşımlarına göre sosyal bilimler alanında fazlasıyla yer bulmuş ve en fazla araştırılan konulardan biri haline gelmiştir. Bu çalışmada, dönüştürücü liderliğin örgütsel performans üzerinde etkisinin bulunup bulunmadığını tespit etmek amacıyla, Ardahan Üniversitesi'ne bağlı birimlerde görev yapan akademik ve idari personelden basit tesadüfi örneklem yöntemiyle 90'ı kadın ve 179'u erkek olmak üzere toplam 269 çalışan üzerinde saha çalışmasıyla anket uygulaması gerçekleştirilmiştir. Anket uygulaması sonucunda elde edilen verilerin etki düzeyleri ile aralarındaki ilişkinin yönünü ve büyüklüğünü tespit etmek amacıyla korelasyon ve regresyon analizleri uygulanmıştır.Çalışmanın sonucunda, dönüştürücü liderliğin örgütsel performansa pozitif yönlü ve anlamlı bir etkisinin bulunduğu tespit edilmiştir. Ayrıca dönüştürücü liderliğin örgütsel performansın alt boyutu olan görev performansı ve bağlamsal performans tutumları üzerinde anlamlı ve pozitif yönlü bir etkiye sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The leader is a leader who reveals the motivation of his followers to carry out their actions in the process of achieving their goals, creates synergy around the common goal, and ensures all this by creating an integrity based on rational and logical thought; He is the person who mobilizes the purpose and vision he designed in line with the current conditions, taking into account the structural situation, with his individual charisma and mental genius, by including his followers in a safe environment. Research on how leadership ability develops in a person has, from past to present, focused on which management style a leader can adopt under certain circumstances to achieve success. Among the researches carried out in the historical process, the“transformational leadership approach”, which was the subject of Burns's studies in 1978 and resonated with large masses, has found a lot of space in the field of social sciences and is one of the most researched topics compared to other leadership approaches, as it focuses on adapting to changing conditions with change and development became like that.In this study, in order to determine whether transformational leadership has an effect on organizational performance, a field study was conducted on a total of 269 employees, 90 of whom were women and 179 of whom were men, by simple random sampling method, among the academic and administrative staff working in units affiliated with Ardahan University. Has been carried out. Correlation and regression analyzes were applied to determine the effect levels of the data obtained as a result of the survey and the direction and magnitude of the relationship between them.As a result of the study, it was determined that transformational leadership had a positive and significant effect on organizational performance. In addition, it was concluded that transformational leadership has a significant and positive effect on task performance and contextual performance attitudes, which are sub-dimensions of organizational performance.