Kronik inme hastalarında gövde kontrolü ve alt ekstremite motor koordinasyonunun fonksiyonel denge ve yürüyüşün zaman mesafe karakteristikleri ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between trunk control and lower extremity motor coordination with functional balance and time-distance characteristics of walking in chronic stroke patients
  1. Tez No: 860332
  2. Yazar: NİLAY AYSEVER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLA FİL BALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörolojik Fizyoterapi Ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nöroloji Fizyoterapistliği Bilim Dalı
Özet
Daha sonra doldurulacaktır.. Bu çalışmanın amacı kronik inme hastalarında gövde kontrolü ile alt ekstremite motor koordinasyonunun fonksiyonel denge ve yürüyüşün zaman mesafe karakteristikleriyle olan ilişkisini incelemekti. Gözlemsel nitelikte olan bu çalışmaya yaşları 45 ila 75 arasında olan, bağımsız yürüyebilme yeteneğine sahip, kronik dönemdeki 53 inme hastası dâhil edildi. Hastaların inmeye bağlı etkilenim düzeyleri Rivermead Motor Değerlendirme (RMD) Ölçeği, hemiplejik taraf alt ekstremite koordinasyonu Alt Ekstremite Motor Koordinasyon Testi (AEMKT), gövde kontrolü Gövde Bozukluk Ölçeği (GBÖ) ile değerlendirildi. Ayrıca katılımcıların yürüyüşleri ve fonksiyonel denge düzeyleri incelendi. Bu kapsamda normal ve maksimum hızda tekrarlanan 10 Metre Yürüme Testi (10MYT) ve Zamanlı Kalk ve Yürü Testi (ZKYT) kullanıldı. Yürüyüşün zaman mesafe karakteristikleri ise GAITRite yürüyüş analiz sistemi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the effect of trunk control and lower extremity motor coordination on functional balance and time-distance characteristics in chronic stroke patients. In this observational study, 53 stroke patients in the chronic phase aged between 45 and 75 years who were able to walk independently were included. The stroke severity of the patients was evaluated using the Rivermead Motor Assessment (RMA) Scale, lower extremity coordination of the hemiplegic side was assessed using the Lower Extremity Motor Coordination Test (LEMOCOT), and trunk control was evaluated using the Trunk Impairment Scale (TIS). Gait assessments were performed using the slow and fast 10-Meter Walk Test (10MWT), Timed Up and Go Test (TUG), and the GAITRite gait analysis system.