Sarkopenik kronik inme hastalarında sarkopeni şiddeti, pulmoner fonksiyon, denge ve gövde kontrolü arasındaki çok boyutlu ilişkilerin incelenmesi
Investigation of the multidimensional relationships among sarcopenia severity, pulmonary function, balance, and trunk control in sarcopenic patients with chronic stroke
  1. Tez No: 997464
  2. Yazar: ZAHRASADAT NAGHDEH FOROOSHHA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN KORKUSUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
Özet
İnme; denge bozukluğuna, gövde kontrolü problemlerine, kas kuvvetinde azalmaya neden olur ve solunum fonksiyonlarını ile inspiratuar kasları etkiler. Çalışmamızın amacı, sarkopenik inme hastalarında sarkopeni şiddeti ile gövde kontrolü, denge, solunum fonksiyonları ve inspiratuar kas kuvveti arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Çalışmamıza gönüllü olarak 45 hasta katılmıştır. Tüm hastalar bir nörolog tarafından değerlendirilmiş, inme tanısı almış ve çalışmamıza katılım kriterlerini karşılamıştır. Hastaların fonksiyonel bağımlılık düzeyi modified Rankin Skalası (mRS) ile değerlendirildi. Sarkopeni şiddeti, ultrasonografi ile ölçülen anterior uyluk kas kütlesi temel alınarak Sonographic Thigh Adjustment Ratio (STAR) formülü kullanılarak hesaplandı. Kronik inme hastalarında solunum fonksiyonları spirometre, inspiratuar kas kuvveti ise Power Breath K5 cihazı ile ölçüldü. Gövde kontrolü Gövde Bozukluk Ölçeği (GBÖ), denge ise Berg Denge Ölçeği (BDÖ) kullanılarak değerlendirildi. Çalışmamızda, STAR değeri ile denge, gövde kontrolü, inspiratuar kas kuvvet değerleri, FVC (L) ve PEF (L/s) arasında orta düzeyde, STAR değeri ile FEV₁ arasında düşük düzeyde pozitif bir ilişki gözlendi (p<0.05). Ayrıca, BDÖ ile FVC (L) ve FEV₁ (L) arasında orta düzeyde, BDÖ ile PEF (L/s) ve FEF 25–75 (%) arasında düşük düzeyde pozitif bir ilişki görüldü (p<0.05). Gövde kontrolü ile volüm (L) arasında düşük düzeyde, FVC (L), FEV₁ (L), PEF (L/s) ve FEF 25–75 (%) arasında orta düzeyde pozitif bir ilişki bulundu (p<0.05). Çalışmamızın sonucunda, sarkopenik inme hastalarında sarkopeni şiddetinin denge, gövde kontrolü, solunum fonksiyonları ve inspiratuar kas kuvveti ile ilişkili olduğu gösterildi. Ayrıca bazı pulmoner fonksiyonlarının denge ve gövde kontrolü ile ilişkili olduğu görüldü. Bu bulgular, rehabilitasyon programlarının planlanmasında kas kütlesi, pulmoner fonksiyonlar, denge ve gövde kontrolünü içeren çok boyutlu fonksiyonel bileşenlerin birlikte ele alınmasının klinik açıdan önemli olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Stroke causes balance disorders, problems with trunk control, decreased muscle strength, and affects respiratory function and inspiratory muscles. The aim of our study was to evaluate the relationship between sarcopenia severity and trunk control, balance, respiratory function, and inspiratory muscle strength in patients with sarcopenic stroke. Forty-five patients voluntarily participated in our study. All patients were evaluated by a neurologist, diagnosed with stroke, and met the study's participation criteria. The level of the functional dependence of the patients was assessed by the Modified Rankin Scale (mRS). The severity of sarcopenia was calculated using the Sonographic Thigh Adjustment Ratio (STAR) formula, based on anterior thigh muscle mass measured by ultrasonography. In patients with chronic stroke, respiratory function was measured with a spirometer, and inspiratory muscle strength was measured with a Power Breath K5 device. Trunk control was assessed by the Trunk Impairment Scale (TIS), and balance was assessed by the Berg Balance Scale (BBS). In our study, a moderate positive correlation was observed between STAR value and balance, trunk control, inspiratory muscle strength, Forced Vital Capacity FVC (L), and Peak Expiratory Flow PEF (L/s), and a low positive correlation was observed between STAR value and FEV₁ (p<0.05). Furthermore, a moderate positive correlation was found between BBS and FVC (L) and FEV₁ (L), and a low positive correlation was found between BBS and PEF (L/s) and FEF 25–75 (%) (p<0.05). A low positive correlation was found between trunk control and volume (L), and a moderate positive correlation was found between TIS and FVC (L), FEV₁ (L), PEF (L/s), and FEF 25–75 (%) (p<0.05). In conclusion, our study demonstrated that the severity of sarcopenia in sarcopenic stroke patients is related to balance, trunk control, respiratory functions, and inspiratory muscle strength. Additionally, some pulmonary functions were found to be related to balance and trunk control. These findings demonstrated that considering the multidimensional functional components, including muscle mass, pulmonary function, balance, and trunk control, together is clinically important in planning rehabilitation programs.