Dijital uygulamalarda kullanılan piksel tekniğinin seramik sanatına yansıması
The reflection of the pixel technique used in digital applications on ceramic art
- Tez No: 860333
- Danışmanlar: PROF. DR. UFUK TOLGA SAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Günümüzün teknolojik ilerlemesi beraberinde önemli gelişmeler getirmiş ve bu gelişmeler, yeni buluşların ve fikirlerin doğmasına zemin hazırlamıştır. Bu gelişmelerden biri de dijital sanattır. Dijital sanat, bilgisayar ortamında üretilse de diğer sanat disiplinlerine ve doğrudan sanat eseri üretimine ilham kaynağı olmuştur. Bu etkileşim, plastik sanatlar arasında resim, heykel, giyim modası ve seramik sanatına da yansımıştır. Dijital sanatın ortaya çıkmasıyla birlikte, tasarımcılar ve sanatçılar bu alanda kendilerine katkı sağlayabilecek yollar aramışlardır. Sanatçılar, bu alandan türeyen yeni bir doku ve ifade biçimi olan piksel ile yeni bir ifade biçimi keşfetmişlerdir. Dijitalin gelişmesiyle birlikte, analog görüntüyü dijital ortama aktarırken yüzlerce noktanın bir araya gelerek çözünürlük sorununu çözmüşlerdir. Bu durum, piksel tekniğinin doğuşuna neden olmuştur. Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte, pikseller yalnızca dijital ortamda çözünürlük sorununu çözmekle kalmamış, aynı zamanda sanat ortamını da etkilemiştir. Bu durum, piksel sanatının doğuşuna yol açmıştır. Bu oluşum, seramik sanatını da etkilemiştir. Bu çalışmada, piksel sanatının sanatçılar ve tasarımcılar üzerindeki etkileri incelenecek, sanatçıların piksel dokusunu verme teknikleri ve ürettikleri sanat eserleri üzerinde durulacaktır. Böylece, sanatçıların ifade biçimi olarak kullandıkları piksel sanatının yansımaları araştırılacaktır. Araştırmalar sonucunda, piksel sanatından esinlenerek üretilmiş seramik çalışmaları oluşturulacaktır.
Özet (Çeviri)
Today's technological progress has brought important developments, and these developments have paved the way for the emergence of new inventions and ideas. One of these developments is digital art. Even though digital art is produced in a computer environment, it has inspired other art disciplines and the direct production of artworks. This interaction is also reflected in painting, sculpture, clothing fashion and ceramic art among the plastic arts. With the emergence of digital art, designers and artists have sought ways to contribute to this field. Artists have discovered a new form of expression with the pixel, a new texture and form of expression derived from this field. With the development of digital, hundreds of points were brought together to solve the resolution problem when transferring the analog image to digital media. This situation gave rise to the pixel technique. With the advancement of technology, pixels have not only solved the resolution problem in the digital environment, but also influenced the art medium. This led to the birth of pixel art. This formation also affected the ceramic art. In this study, the effects of pixel art on artists and designers will be examined, and the artists' pixel texture rendering techniques and the works of art they produce will be emphasized. Thus, the reflections of pixel art, which artists use as a form of expression, will be investigated. As a result of the research, ceramic works inspired by pixel art will be created.