The impact of digital storytelling in marketing a product in post pandemic era
Pandemi sonrası dönemde ürün pazarlamasında dijital hikaye anlatımının etkisi
- Tez No: 860341
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEHİYE BEĞENDİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: BEYKOZ ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Arka plan: Corona Virüs Hastalığı 2019 (COVID-19) salgını nedeniyle işletmeler, yeni dijital ortamda rekabet edebilmek için pazarlama planlarını uyarlamak zorunda kaldı. Dijital hikaye anlatımı, tüketicilerle bağlantı kuran ve marka sadakatini artıran ilginç içerikler üretmek için güçlü bir teknik olarak ortaya çıktı. Bu çalışma, dijital hikaye anlatımının bir pazarlama aracı olarak ne kadar etkili olduğunu değerlendirmeyi ve şirketlerin dijital çağda ilgi çekici içerikler üretmek için kullandıkları çeşitli yaklaşım ve yöntemleri keşfetmeyi amaçlamaktadır. Bu çalışma, dijital hikaye anlatımının tüketici davranışını etkilemede ve satışları artırmada oynadığı hayati role ışık tutmak için literatür incelemesini gerçek çalışmalarla birleştiriyor. Amaç: Bu çalışmanın amacı, pandemi sonrası ürün pazarlamasında dijital hikaye anlatımının etkinliğini araştırmaktır. Pandemi sonrası dönemde dijital hikaye anlatımının ürün pazarlamasını ne kadar etkili etkileyebileceğini belirlemek için tüketici katılımı, tüketici davranışı, marka farkındalığı ve marka sadakati gibi faktörler kullanıldı. Yöntemler: Türkiye'deki 700'den fazla potansiyel katılımcıya, bir Google formu aracılığıyla doldurma seçeneği verilen standart bir anket verildi. Benimsenen araştırma yöntemi yaklaşım olarak tümdengelimliydi. Sonuç: Çalışmanın bulgularına göre, dijital öykü anlatımı pandemi sonrası dönemde yararlı bir pazarlama tekniği olabilir ve şirketler dijital pazarda rekabet gücünü koruyabilmenin bir yolu olarak bunu pazarlama planlarına dahil etmeyi düşünmelidir. Çalışma, dijital hikaye anlatımının müşteri davranışını ve satışları nasıl etkilediğini araştırıyor ve işletmelere günümüz tüketicileri için pazarlama planlarını nasıl değiştirecekleri konusunda pratik rehberlik sunuyor. Bu tez, pandemi sonrası dönemde ürün pazarlamasında dijital hikaye anlatımının öneminin altını çizerken, bu alandaki anlayışımızı da ilerletiyor.
Özet (Çeviri)
Background: Due to the Corona Virus Disease 2019 (COVID-19) pandemic, businesses were pressured to adapt their marketing plans in order to compete in the new digital environment. Digital storytelling has emerged as a powerful technique for producing interesting content that connects with consumers and fosters brand loyalty. This study aims to evaluate how effective digital storytelling is as a marketing tool and to discover the various approaches and methods utilized by companies to produce interesting content in the digital era. This study combines a review of literature with actual studies to shed the spotlight on the vital role that digital storytelling plays in influencing consumer behavior and driving sales. Purpose: objective of this study is to explore the efficiency of digital storytelling in post-pandemic product marketing. Factors like consumers engagement, consumers behavior, brand awareness and brand loyalty were used to determined how effective digital storytelling can impact product marketing in post pandemic era. Methods: Over 700 potential respondents in Turkey were provided with a standardized questionnaire given the option to complete it via a Google form. The research method adopted was deductive in approach. Conclusion: According to the study's findings, digital storytelling can be a useful marketing technique in the post-pandemic period, and companies should think about including it into their marketing plans as a way to stay competitive in the digital marketplace. The study investigates how digital storytelling affects customer behavior and sales, offering businesses practical guidance on how to modify their marketing plans for today's consumers. This thesis underlines the relevance of digital storytelling in product marketing in the post-pandemic period while advancing our understanding of the field.