Havacılık ve uzay teknolojileri alanındaki mühendislik uygulamalarının aday mühendislik yapacak stajyerlerin çalışmak istedikleri alt disiplinlere uygunluğunun araştırılması: Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. örneği
Reseaching the suitability of engineering practices in the field of aerospace technologies with the sub-disciplines in which candidate engineering interns desire to work: Turkish Aerospace Inc. example
- Tez No: 860350
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHLİS ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, İstatistik, Mechanical Engineering, Engineering Sciences, Statistics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş.'de (TUSAŞ) uygulanmakta olan ve istihdamı doğrudan destekleyen SKY Experience Aday Mühendislik Programı'na 2023 – 2024 eğitim öğretim yılında katılım sağlayacak, makine mühendisliği ile benzer branşlarda öğrenim gören program başvuru ve değerlendirme neticesinde sürece dahil olmaya hak kazanan adayların, eğitim gördükleri ana bilim dalı ile örtüşen, havacılık, uzay ve uydu sistemleri alanında uzmanlaşmak istedikleri mühendislik alt disiplinlerine göre ideal atamaların yapılabileceği alanlar belirlenmiştir. Belirlenen bu mühendislik alanlarına yatkınlığı ve yetkinliği uygun olan adayların atamalarının yapılması ve programın maksimum verimlilikle yürütülmesi hedeflenmektedir. Birim ataması uygulamasına dair adaylara, Eylül 2023'te mühendislik kabiliyetleri ve yetkinliklerini ölçen ikili mülakatlar (sözlü sınavlar) yapılmıştır. Gerçekleştirilen mülakatlar neticesinde adayların uygun mühendislik birimlerine atanması için yetkinlik-aday talep matrisi oluşturulmuştur. Bu çalışmada aday mühendislerin uygun mühendislik branşlarında eğitim görebilmeleri adına elde edilen veriler yöneylem araştırması tekniklerinden birisi olan karışık tam sayılı programlama ile atama problemi olarak ele alınarak optimize edilmeye çalışılmıştır. Böylelikle aday mühendislerin hem yetkin oldukları branşlarda çalışma imkânı elde etmeleri, hem de talepleri dikkate alındığı için çalışma motivasyonlarına olumlu yansımasının olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the program application and evaluation for students studying in mechanical engineering and similar branches who will participate in the SKY Experience Candidate Engineering Program, which is implemented in Turkish Aerospace Industries Inc. (TUSAŞ) and directly supports employment, in the 2023 - 2024 academic calendar year. As a result, the areas where ideal assignments can be made have been determined for the candidates who are eligible to be included in the process, according to the engineering sub-disciplines in which they desire to specialize in the field of aviation, space and satellite systems, which overlap with the main science branch in which they are educated. It is aimed to appoint candidates who are suitable for these engineering fields and to carry out the program with maximum efficiency. Bilateral interviews (oral exam) were held for the candidates regarding the unit assignment application in September 2023, measuring their engineering capabilities and competencies. As a result of the interviews, a competency-candidate demand matrix was created to assign candidates to appropriate engineering units. In this study, to train candidate engineers in appropriate engineering branches, the data obtained was tried to be optimized by considering it as an assignment problem with mixed integer programming, one of the operational research techniques. Thus, it is expected that candidate engineers will have the opportunity to work in the branches in which they are competent, and that it will have a positive impact on their motivation to work, as their demands are considered.