Fibromiyalji hastalarında serum nükleer faktör eritroid 2 ilişkili faktör 2 (NRF2) düzeyinin, oksidatif stres parametrelerinin ve tiyol-disülfid homeostazının araştırılması
Investigation of serum nuclear factor erythroid 2-related factor 2 (NRF2) level, oxidative stress parameters and thiol-disulfide homeostasis in patients diagnosed with fibromyalgia syndrome
- Tez No: 860394
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GÜR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Fibromiyalji Sendromu, çok sayıda araştırma olmasına rağmen henüz etyolopatogenezi tam olarak bilinmeyen bir hastalıktır. Bu çalışmada, Fibromiyalji Sendromu tanısı almış kadın hastalarda serum Nrf2, Total Antioksidan Status (TAS), Total Oksidan Status (TOS) düzeyleri ve Tiyol-Disülfid Homeostazı, sağlıklı popülasyon ile karşılaştırıldı, ayrıca hasta grubunda Nrf2 düzeyleri ve oksidatif stres parametreleri ile klinik bulguların ilişkisi araştırıldı. Bu çalışma, FMS'de serum Nrf2 düzeyini değerlendiren literatürdeki ilk çalışmadır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon ve Romatoloji polikliniklerine başvuran 60 FMS tanılı hasta ve 50 sağlıklı kontrol grubu olmak üzere toplam 110 katılımcı dahil edildi. Çalışma kesitsel olarak planlandı. Katılımcılarla, serum örneklerinin alınması, fizik muayene ve klinik değerlendirme için bir kez görüşme yapıldı. Katılımcıların serumlarında Nrf2 düzeyi ELİSA yöntemi ile, TAS, TOS, Native Tiyol (N.T.), Total Tiyol (T.T.) ve Disülfid düzeyleri spektrofotometrik yöntemle ölçüldü. Tüm katılımcıların yaş, vücut kitle indeksi, düzenli egzersiz alışkanlıkları, hastalık süresi, ilaç kullanımı gibi sosyodemografik ve klinik özellikleri Katılımcı Bilgi Formuna kaydedildi. Tanı, ACR Revize 2016 Kriterleriyle; ağrı düzeyi, Vizüel Analog Skalayla (VAS); hastalık şiddeti, Fibromiyalji Etki Anketiyle (FEA); emosyonel durum, Beck Depresyon ve Anksiyete Ölçekleriyle (BDÖ, BAÖ); uyku bozukluğu, Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksiyle (PUKİ); yorgunluk durumu, Yorgunluk Şiddet Ölçeğiyle (YŞÖ); nöropatik ağrı şiddeti, Douleur Dört Soru Nöropatik Ağrı Anketiyle (DN4) değerlendirildi. Ayrıca her katılımcı için hassas nokta (HN) sayısı kaydedildi. Bulgular: Gruplar arasında yaş açısından anlamlı bir fark bulunmadı.
Özet (Çeviri)
Aim: Fibromyalgia Syndrome is a disease whose etiopathogenesis is still unknown despite numerous studies. In this study, we compared serum Nrf2, Total Antioxidant Status (TAS), Total Oxidant Status (TOS) levels and Thiol-Disulfide Homeostasis in female patients diagnosed with Fibromyalgia Syndrome (FMS) with healthy population and investigated the relationship between Nrf2 levels and oxidative stress parameters and clinical findings in the patient group. This is the first study in the literature evaluating serum Nrf2 levels in FMS. Material and Method: A total of 110 participants, including 60 patients diagnosed with FMS and 50 healthy controls, who were admitted to the Physical Medicine and Rehabilitation and Rheumatology outpatient clinics of Gaziantep University Şahinbey Research and Practice Hospital were included in the study. The study was planned as cross-sectional and collection of serum samples, physical examination and clinical evaluation were made in a single session. Nrf2 level was measured by ELISA method, TAS, TOS, Native Thiol (N.T.), Total Thiol (T.T.) and Disulfide levels were measured by spectrophotometric method. Sociodemographic and clinical characteristics of all participants including age, body mass index, exercise habits, disease duration and medication use were recorded on the Participant Information Form. For Diagnosis ACR Revised 2016 Criteria; for pain intensity the Visual Analog Scale (VAS); for disease severity the Fibromyalgia Impact Questionnaire (FIQ); for emotional status the Beck Depression and Anxiety Scales (BDI, BAI); for sleep disturbance, Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI); for fatigue status, Fatigue Severity Scale (FSS); for neuropathic pain severity, Douleur 4 Question Neuropathic Pain Questionnaire (DN4) were used. The number of tender points (TP) was also recorded for each participant. Results: There was no significant difference between the groups in terms of age.