Gastrointestinal sistem kanamaları ile acil servise başvuran hastalarda mortalite ve morbiditeyi etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of factors affecting mortality and morbidity in patients applying to emergency service with gastrointestinal system bleeding
- Tez No: 688748
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GİZEM GİZLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Akut gastrointestinal sistem (GİS) kanamaları halen hastaneye yatış endikasyonları içerisinde en yaygın nedenler arasındadır. Tedavisindeki endoskopik ve anjiografi girişimlerin gelişmesine karşın, akut GİS kanamaları hala mühim bir mortalite ve morbidite deposudur. Yapılan bu bilimsel çalışmada acil servislere akut GİS kanaması şüphesi ile müracaat eden hastaların risk faktörleri, klinik ve laboratuvar özellikleri, endoskopik bulguları, uygulanan girişim ve tedavileri retrospektif olarak incelenerek literatür eşliğinde morbidite ve mortalite üzerine tesiri değerlendirilecektir. Yöntem: Bu araştırmada, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaşı Tıp Merkezi Acil Tıp Anabilim Dalı (AD) Acil Servisi'ne Ocak 2010-Aralık 2020 tarihleri içinde akut GİS kanamasıyla müracaat eden 279 hastanın demografik özellikleri, komorbidite gidişatları, kullanılan ilaçlar, acil servise müracaat şikayetleri, muayene bulguları, laboratuvar belirtileri, yapılan medikal, cerrahi ve girişimsel tedaviler, hastaların yatış müddetleri ile izlemlerindeki mortalite bilgileri arasındaki ilişkileri retrospektif olarak değerlendirildi. Araştırmaya acil servise müracaat sırasında gastrointestinal sistem (GİS) kanaması düşünülen, 18 yaş ve üstündeki kişiler dahil edildi. Bulgular: Araştırmaya yaşları 18 ile 100 içinde değişen toplam 279 hasta dahil edildi. Değerlendirilen hastaların yaş aralığı %54,4 (n=152) >65 yaş, %31,9'ü (n=89) 40-65 ve %13,6'i (n=38)
Özet (Çeviri)
Acute gastrointestinal system (GIS) bleeding is still among the most common causes of hospitalization indications. Despite the development of endoscopic and angiographic interventions in its treatment, acute GI bleeding is still an important source of mortality and morbidity. In this scientific study, the risk factors, clinical and laboratory characteristics, endoscopic findings, interventions and treatments of patients who applied to the emergency services with the suspicion of acute GI bleeding will be evaluated retrospectively, and their effects on morbidity and mortality will be evaluated in the light of the literature. Method: In this study, demographic characteristics, comorbidity trends, medications used, complaints of admission to the emergency department, and the demographic characteristics of 279 patients who applied to Van Yüzüncü Yıl University Dursun Odabaşı Medical Center Emergency Medicine Department (AD) Emergency Service with acute GI bleeding between January 2010 and December 2020, were investigated. The relationships between examination findings, laboratory symptoms, medical, surgical and interventional treatments, length of stay of the patients and mortality information in the follow-up were evaluated retrospectively. Persons aged 18 years and older, who were considered to have gastrointestinal system (GIS) bleeding at the time of admission to the emergency department, were included in the study. Findings: A total of 279 patients, aged between 18 and 100 years, were included in the study. The age range of the evaluated patients was calculated as 54.4% (n=152) >65 years, 31.9% (n=89) 40-65 years, and 13.6% (n=38)