İklim değişikliğine uyum için doğa temelli çözümler kentsel tarım uygulamaları
Nature based solutions for adaptation to climate change urban agriculture practices
- Tez No: 860432
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİNÇ BAHAR YENİGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
lim değişikliği ve çevre üzerinde yarattığı olumsuz etkiler dünya genelinde endişe yaratmaktadır. Uzmanlar, gerekli önlemler alınmaz ise iklim değişikliğinin sebep olduğu etkilerin daha derinden hissedileceği ve geri dönülmez sonuçları da beraberinde getireceği konusunda uzlaşmaktadır. Uluslararası girişimler başta olmak üzere iklim değişikliğine uyum sağlanması ve etkilerinin azaltılması amacıyla çeşitli önlemler alınmakta ve uygulamalar yapılmaktadır. Son yıllarda bu uygulamalar içerisinde doğa temelli çözümlere ilgi artmıştır. Doğa temelli çözümler arasında yer alan kentsel tarım faaliyetleri ise iklim değişikliğinin etkilerinin azaltılması ve uyum sağlanması, sürdürülebilir gıda sistemlerinin oluşturulması, yerel gıda üretimi, biyolojik çeşitliliğin korunması, sürdürülebilir kentsel çevrelerin oluşturulması, kentte rekreasyon ihtiyacının karşılanması gibi amaçlarla uygulama alanı bulmaktadır. Kentsel tarım uygulamaları çevresel, ekonomik sosyal ve sağlık açısından çok çeşitli avantajlara sahiptir. Ancak avantajların yanında bazı dezavantaj ve riskleri de bünyesinde barındırmaktadır. Bu dezavantaj ve risklerin ortadan kaldırılması kentsel tarım kavramının yasal ve yönetsel açıdan tanımlanması ve bir politika alanı olarak ele alınması ile mümkün olabilecektir. Bu çalışma ile kentsel tarım uygulamalarında başarılı ülke örnekleri üzerinden kentsel tarım politikaları, yasal ve yönetsel yapıları incelenmiştir. Bu incelemeler Türkiye'de kentsel tarım faaliyetlerinin yasal ve yönetsel yapısı ile karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiş ve Türkiye için çıkarımlar yapılarak öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Climate change and its negative impacts on the environment are causing great concern around the world. Experts have a consensus that, if necessary measures are not taken, the impacts caused by climate change will be perceived more deeply and will bring irreversible consequences. Various measures, particularly international initiatives, are being taken and practices are being implemented to adapt to climate change and mitigate its effects. In recent years, among those practices, there is an increased interest in nature-based solutions. Urban agriculture activities, which are among nature-based solutions, find application areas for purposes such as mitigating and adapting to the effects of climate change, creating sustainable food systems, local food production, protecting biodiversity, creating sustainable urban environments, and meeting the need for recreation in the city. Although urban agriculture practices have numerous advantages in terms of environmental, economic, social and health aspects, they also have some disadvantages and risks. The elimination of these disadvantages and risks would be possible with the recognition of urban agriculture concept in legal and administrative perspectives and by addressing it as a policy area. In this study, effective urban agriculture policies, legal and administrative structures were examined through examples of successful countries in urban agriculture practices. These investigations were evaluated comparatively with the data obtained and the legal and administrative structure of urban agriculture activities in Turkey, and inferences were made and suggestions were made for Turkey.