Kampüs çevrelerinde iklim değişikliğine uyum için doğa temelli çözümler
Nature based solutions for adapting to climate change in campus environments
  1. Tez No: 982526
  2. Yazar: BİLGE KAAN YALÇIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELDA KABULOĞLU KARAOSMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Landscape Architecture, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzde küresel iklim değişikliği, kentsel alanlar ve yerleşim bölgeleri üzerinde giderek artan baskılar oluşturmaktadır. Artan sıcaklıklar, aşırı hava olayları, yağış rejimlerindeki değişiklikler ve ekosistem bozulmaları, yapılaşmış çevrelerin iklim risklerine karşı kırılganlığını artırmaktadır (IPCC, 2022). Bu bağlamda, kampüs alanları yalnızca eğitim-öğretim mekânları olmanın ötesinde; sürdürülebilirlik, iklim uyumu ve çevresel farkındalık açısından kritik birer yaşam laboratuvarı niteliği taşımaktadır (Beatley, 2016). Doğa Esaslı Çözümler (Nature-Based Solutions, NbS) ise iklim değişikliğine uyum, ekosistem hizmetlerinin korunması ve karbon yutaklarının güçlendirilmesi amacıyla doğal süreçlerden ilham alan, düşük maliyetli ve çok işlevli stratejiler sunmaktadır (Cohen-Shacham et al., 2016). Kampüs çevresi ve binalarında iklim değişikliğine uyum stratejilerinin, biyofilik tasarım ilkeleriyle bütünleşik şekilde ele alınması; dayanıklılık, kaynak verimliliği ve biyoçeşitlilik açısından önemli fırsatlar yaratmaktadır. Bununla birlikte, bu dönüşüm süreci planlama, tasarım, uygulama ve bakım aşamalarında çok disiplinli bir yaklaşım ve paydaş katılımı gerektirmektedir (Frantzeskaki, 2019). Bu çalışma, kampüs ölçeğinde iklim değişikliğine uyum ve biyofilik tasarım uygulamalarının kavramsal çerçevesini inceleyerek, hem çevresel hem de sosyopsikolojik boyutlarda sağlayabileceği katkıları değerlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, global climate change exerts increasing pressures on urban areas and human settlements. Rising temperatures, the growing frequency and intensity of extreme weather events, irregular precipitation patterns, and ecosystem degradation significantly increase the vulnerability of built environments to climate-related risks (IPCC, 2022). In this regard, university campuses are not merely spaces for education and research; they are increasingly recognized as critical living laboratories for sustainability, climate adaptation, and environmental awareness (Beatley, 2016). Nature-Based Solutions (NbS) provide cost-effective and multifunctional strategies inspired by natural processes, aimed at enhancing climate adaptation, protecting ecosystem services, and strengthening carbon sinks (Cohen-Shacham et al., 2016). The integration of climate adaptation strategies into campus environments and buildings through the principles of biophilic design offers important opportunities for enhancing resilience, improving resource efficiency, and fostering biodiversity. However, this transformation requires not only a multidisciplinary approach but also the active participation of stakeholders throughout the processes of planning, design, implementation, and maintenance (Frantzeskaki, 2019). This study explores the conceptual framework of climate adaptation and biophilic design practices at the campus scale, aiming to evaluate their potential contributions in both environmental and socio-psychological dimensions.