Kentsel ana arterlerde şerit bazlı mikroskobik trafik akım parametrelerinin incelenmesi: AOÇ kavşağı
Investigation of lane-based microscopic traffic flow parameters in urban main arteries: AOÇ intersection
  1. Tez No: 989723
  2. Yazar: HAVVA MERYEM TEKATLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİKMET BAYIRTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Ankara Büyükşehir Belediye sınırları içinde Fatih Sultan Mehmet Bulvarı (FSM) üzerinde, Cumhurbaşkanlığı Bulvarı ile hemzemin kesişime yakın ve Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) Kavşağı olarak adlandırılan 2x5 şeritli ana arter mikroskobik trafik akım karakteristik parametrelerinin irdelenmesini ve değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Çalışma kapsamında FSM üzerinde ve anılan yere yerleştirilmiş 154 ve 161 numara sayılı Kent Güvenlik Yönetim Sistemi (KGYS) istasyonları kamera sistemleri vasıtasıyla derlenen toplam on şerit için veriler kullanılarak, ölçüm kesiminden geçen araç hızı (Vb), bu araçtan hemen önce geçen araç hızı (Vf), peşpeşe geçen araçlar arası hız farkı (Vb–Vf), takip süresi (ht) değişkenlerine ilişkin merkezi eğilime ilişkin tanımlayıcı istatistikler ile oluşturulan dokuz adet akım sınıfı veya kümesine ait değişim, gelişim, benzerlik veya farklılık gibi hesaplama ve analizler gerçekleştirilmektedir. Bu hesap ve analizlere dayalı, farklı zaman dilimleri için toplam, yönler ve şeritleri, şerit bazında arter trafik akımı karakterize özellikleri belirlenmek üzere değerlendirilmektedir. Özellikle 154 numaralı istasyonda yüksek hacimli ve düzensiz trafik akımı gözlenirken, 161 numaralı istasyonda daha stabil ve uzun takip mesafeler ve süreler gözlenen genel bir karakter tespit edilmektedir. Ayrıca, hız farkı ve takip sürelerine dayalı oluşturulan farklı grup ve akım özellikleri de bir arada değerlendirilmektedir. Bu yönüyle çalışma sonucu, mikroskobik trafik akım parametrelerinin farklı zaman dilimleri, yön ve şeritlere dayalı karakteristikleri ayrı ayrı ve çapraz benzerlik veya farklılıkları ortaya konmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study is conducted to investigate and evaluate the microscopic traffic flow characteristic parameters of a 2×5-lane primary arterial corridor located within the administrative boundaries of the Ankara Metropolitan Municipality, specifically along Fatih Sultan Mehmet Boulevard (FSM) near its at-grade junction with Cumhurbaşkanlığı Boulevard, commonly referred to as the“Atatürk Orman Çiftliği”(AOÇ) Junction. For this purpose, traffic data obtained through the camera systems of the City Security Management System (Kent Güvenlik Yönetim Sistemi-KGYS) stations with reference numbers 154 and 161, installed on the aforementioned route, were utilized. Using the data collected for a total of ten lanes, descriptive statistics representing the central tendency measures were generated for the variables including passing vehicle speed (Vb), speed of the immediately preceding vehicle (Vf), speed difference between successive vehicles (Vb–Vf), and time headway (ht). In addition, nine traffic flow classes (or clusters) were constructed based on these parameters, and analyses regarding their variation, development, similarity, and differences were performed. Based on these computations and analyses, the traffic flow characteristics of the arterial were evaluated for different time intervals, directions, and lanes, both at aggregate and lane levels. The findings indicate that station with reference number 154 is characterized by congested and irregular traffic conditions, whereas station with reference number 161 exhibits more stable flow dynamics with longer headway distances and durations. Furthermore, flow groups formed on the basis of speed differentials and times headway were jointly evaluated, allowing for a comprehensive characterization of microscopic traffic behavior. Consequently, the study reveals the temporal, directional, and lane-based characteristics of microscopic traffic flow parameters, while also articulating their cross-similarities or differences across varying operational conditions.