Kanser hastalarına primer bakım veren yakınlarının sosyal destek algılarının stres düzeyine etkisi
The effect of social support perceptions on the stress level of relatives who provide primary care to cancer patients
  1. Tez No: 860453
  2. Yazar: CENGİZ GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEDİNE KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Sosyal Hizmet, Health Education, Social Work
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Palyatif Bakım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma; palyatif bakım ve tıbbi onkoloji kliniğinde yatarak tedavi edilen kanser hastalarına primer bakım veren yakınlarının sosyal destek algılarının stres düzeyine etkisi ve çeşitli değişkenlerle ilişkisini belirleme amacıyla tanımlayıcı, kesitsel ve ilişki arayıcı tipte yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini 5 Temmuz 2022-15 Ocak 2023 tarihleri arasında Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Palyatif Bakım Uygulama ve Araştırma Merkezi ile tıbbi onkoloji kliniğinde yatarak takip edilen 47 erkek ve 133 kadın olmak üzere 180 hasta yakını oluşturmuştur. Araştırmanın verileri Kişisel Bilgi Formu, Stresle Başa Çıkma Tarzı Ölçeği (SBÇTÖ) ve Bakım Veren Sosyal Destek Ölçeği Formu (BVSDÖF) kullanılarak yüz yüze görüşme yöntemi ile toplanmıştır. Araştırmanın verilerinin değerlendirilmesinde SPSS for Windows 25.0 programı kullanılmıştır. Veriler tanımlayıcı istatistikler, parametrik testlerden bağımsız gruplarda t testi ve Tek Yönlü (One Way) Anova Analizi, Post-Hoc Tukey HSD, Tamhane's, Pearson Korelasyon analizi yapılmıştır. Yordama gücünü saptamak üzere basit doğrusal regresyon analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This work; It was conducted in a descriptive, cross-sectional and correlational type to determine the effect of social support perceptions of relatives who provide primary care to cancer patients treated as inpatients in palliative care and medical oncology clinics on stress levels and its relationship with various variables. The sample of the study consisted of 180 patient relatives, 47 men and 133 women, who were followed up as inpatients at Tokat Gaziosmanpaşa University Palliative Care Application and Research Center and medical oncology clinic between 5 July 2022 and 15 January 2023. The data of the study were collected by face-to-face interview method using the Descriptive Characteristics Information Form, the Stress Coping Style Scale (SBSTS) and the Caregiver Social Support Scale Form (BVSDÖF). SPSS for Windows 25.0 program was used to evaluate the data of the research. Data were analyzed using descriptive statistics, parametric tests, t-test in independent groups, One Way Anova Analysis, Post-Hoc Tukey HSD, Tamhane's, Pearson Correlation analysis. Simple linear regression analysis was performed to determine predictive power.