Sağlıkta dijitalleşme sürecinde yaşlıların e-sağlık uygulamalarını kabulü
Acceptance of e-health applications by the elderly in the digitalization process in health
  1. Tez No: 860456
  2. Yazar: REŞAT ÜNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma, sağlıkta dijitalleşme sürecinde yaşlıların e-sağlık uygulamalarını kullanım düzeylerinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Bu araştırma tarama deseninde modellenmiş olup, araştırma kapsamında yaşlı bireylerin e-sağlık uygulamalarını kullanma kabul düzeylerinin belirlenmesine yönelik bir ölçek geliştirilmiştir. Çalışmada 1007 yetişkine ulaşılmış olup hatalı ve eksik veriler çıkarılarak, 901 kişinin verisi araştırmaya dahil edilmiştir. Okuma yazma bilmediği için veya e-sağlık uygulamasını kullanmadığı için ölçek verisi alınamayan 216 kişi ölçek analizlerine dahil edilmemiştir. Birinci aşamada 417 katılımcı grubuyla Açımlayıcı Faktör Analizi (AFA) yapılmış olup ölçeğin 6 alt boyut ve 40 maddeden oluştuğu belirlenmiştir. Yapılan AFA sonrası ölçek 268 yetişkine uygulanmış ve Doğrulayıcı Faktör Analizi (DFA) sonucu 6 faktörlü yapı doğrulanmıştır. Ölçeğin tamamı için Cronbach Alfa güvenirlik katsayısı 0.96; her alt boyut için Cronbach Alfa katsayısı sırasıyla 0.95, 0.96, 0.90, 0.86, 0.84 ve 0.82 olarak hesaplanmıştır. Yapılan analizler sonucunda güvenilir ve tutarlı bir ölçek elde edilmiştir. Toplanan veriler Kruskal-Wallis, Mann-Whitney U ve Bağımsız örneklemler t testleri ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the level of use of e-health applications by the elderly during the digitalization process in healthcare. The research was modeled on a survey design, and within the scope of the research, a scale was developed to measure the acceptance levels of elderly individuals in using e-health applications. The study reached 1007 adults, and after excluding incorrect and incomplete data, the data from 901 participants were included in the research. Data from 216 individuals who could not provide scale data due to illiteracy or not using e-health applications were not included in the scale analyses. In the first stage, Exploratory Factor Analysis (EFA) was performed with a participant group of 417, and it was determined that the scale consisted of 6 sub-dimensions and 40 items. Following the EFA, the scale was applied to 268 adults, and the 6-factor structure was confirmed by Confirmatory Factor Analysis (CFA). The Cronbach's Alpha reliability coefficient for the entire scale was calculated to be 0.96; for each sub-dimension, the Cronbach's Alpha coefficients were calculated as 0.95, 0.96, 0.90, 0.86, 0.84, and 0.82, respectively. The analyses resulted in a reliable and consistent scale. The collected data were analyzed using Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis, and independent samples t-tests.