Topikal enginar yaprağı ekstresi kreminin etkilerinin ratlar üzerinde oluşturulan yaralarda araştırılması
Investigation of the effects of topical artichoke leaf extract cream on wounds created in rats
- Tez No: 860455
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN DEMİRCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Enginar, sağlık açısından birçok fayda sunan bir bitkidir ve pek çok medikal konuda araştırılmıştır fakat yara iyileşmesine olan etkisi henüz netleştirilmemiştir. Bu sebepten dolayı enginarın yara iyileşmesine olan etkilerinin araştırılması hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Araştırma, Şubat-Mart 2023 tarihlerinde 8 adet Wistar Albino cinsi dişi rat üzerinde, Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Deney Hayvanları Yetiştirme ve Araştırma Birimi'nde yapılmıştır. Ratların sırtlarında üçer adet 25 mm çapında boyundan kuyruk kısımlarına kadar olacak şekilde tam kat eksizyon yaraları oluşturulup, 21 gün boyunca boyunlarına yakın kısımları enginar yaprağı kremiyle, kuyruklarına yakın kısımları cold kremle tedavi edilmiş, ortadaki yara bölgeleri ise kendiliğinden iyileşmeye bırakılmıştır. Bulgular: Konjesyon şiddetinin enginar yaprağı kremi sürülen gruptaki azalma miktarının kontrol grubuna göre daha fazla olduğu saptandı (p=0,001).
Özet (Çeviri)
Aim: Artichoke is a plant that offers many health benefits and has been researched in many medical subjects, but its effect on wound healing has not yet been clarified. For this reason, it was aimed to investigate the effects of artichoke on wound healing. Methods: The research was conducted on 8 Wistar Albino female rats between February and March 2023, at Uludağ University Faculty of Medicine, Experimental Animal Breeding and Research Unit. Three full-thickness excision wounds, 25 mm in diameter, were created on the backs of the rats, from neck to tail, and the parts near their necks were treated with artichoke leaf cream and the parts near their tails were treated with cold cream, and the wound areas in the middle were left to heal spontaneously. Results: It was determined that the decrease in congestion severity in the group applied with artichoke leaf cream was greater than in the control group (p = 0,001).