Sağlıkta dijitalleşme sürecinde sağlık personelinin sağlık teknolojilerine ilişkin tutumlarının demografik değişkenler açısından incelenmesi: Diyarbakır ili örneği
Examining the attitudes of health personnel towards health technologies in the process of digitalization in health in terms of demographic variables: Diyarbakir province example
- Tez No: 887474
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE KİREZLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışma, sağlık personelinin sağlık teknolojilerini değerlendirme tutumlarının çeşitli değişkenler açısından incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Hayatın her alanında çok önemli yer tutan teknoloji, sağlık sektöründe de oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Sağlık sektörünün sürdürülebilir olması ve etkili olması açısından teknoloji vazgeçilmez bir unsurdur. Bu çalışmada da sağlık sektörünün içerisinde yer alan sağlık personelinin bu teknolojiye ilişkin tutum düzeylerini belirlenmesi üzerinde durulmuştur. Araştırmada genel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma grubunu, gönüllü olarak katılan 215 kadın, 185 erkek olmak üzere 400 sağlık personeli oluşturmaktadır. Grup oluşumu, seçkisiz olmayan örnekleme yöntemlerinden rastgele örnekleme yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama formu olarak bireylerin demografik özellikleri elde etmek amacıyla kişisel bilgi formunun (cinsiyet, yaş, eğitim durumu, medeni durum, meslek statüsü, bulunulan kurumda çalışma yılı ve toplam mesleki yıl) yanı sıra Kuşcu, Yılmaz ve Kuşcu Karatepe (2022) tarafından geliştirilen 3 boyutlu Sağlık Personeli Sağlık Teknolojileri Değerlendirme Tutum Ölçeği (SPSTDTÖ) kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan anket formları çevrim içi olarak sağlık personellerine uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS.22 paket programı aracılığıyla bilgisayar ortamında analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular değerlendirildiğinde eğitim durumu değişkeni ile ölçeğin bütünü arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilmiştir (p0,05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the attitudes of healthcare personnel in evaluating health technologies in terms of various variables. Technology, which has a very important place in every aspect of life, also has a very important place in the health sector. Technology is an indispensable element for the health sector to be sustainable and effective. This study focused on determining the attitude levels of healthcare personnel in the healthcare sector towards this technology. A general screening model was used in the research. The research group consists of 400 healthcare personnel, 215 women and 185 men, who participated voluntarily. Group formation was carried out by random sampling method, which is one of the non-random sampling methods. In the research, as a data collection form, in order to obtain the demographic characteristics of individuals, the personal information form (gender, age, educational status, marital status, occupational status, years of working in the current institution and total professional years) was used, as well as the personal information form developed by Kuşcu, Yılmaz and Kuşcu Karatepe (2022). 3D Health Personnel Health Technologies Evaluation Attitude Scale (SPSTDTÖ) was used. The survey forms used in the research were applied online to healthcare personnel. The data obtained in the research were analyzed in computer environment through the SPSS.22 package program. When the findings were evaluated, a statistically significant difference was detected between the educational status variable and the whole scale (p0.05).