Primer hiperparatiroidi tanılı hastalarda oksidatif ve kromozomal DNA hasarının araştırılması
Investigation of oxidative and chromosomal DNA damage in patients diagnosed with primary hyperparathyroidism
- Tez No: 949647
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZMİYE BİTGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Moleküler Tıp, İç Hastalıkları, Molecular Medicine, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Gevher Nesibe Genom ve Kök Hücre Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Önerilen çalışmada, primer hiperparatiroidi tanısı konulmuş paratiroidektomi ameliyatına karar verilmiş hastaların ameliyat öncesi ve aynı hastaların 3 ay sonrası periferik kan lenfositlerinde MN sıklığı (MN testi ile) ve serum örneklerinde oksidatif DNA hasarı (8-OHdG ölçümü ile) araştırılacaktır. Hiperparatiroidi ve paratiroidektomi ile DNA hasarı arasında bir ilişki olup olmadığı tespit edilmeye çalışılacaktır. Aynı zamanda 8-OHdG'nin onarımından sorumlu olan 8-Oxoguanine-DNA Glikozilaz (OGG1) gen ifadesi seviyelerinin belirlenmesi ile oksidatif DNA hasarının gösterilmesi amaçlanmıştır. Yapılan literatür incelemesine göre, primer hiperparatiroidili hastalarda hem kromozomal DNA hasarını hem de oksidatif DNA hasarını araştıran herhangi bir çalışmaya rastlanmamıştır. Çalışmamız sonucunda bulunacak olası oksidatif ve kromozomal DNA hasarı sonuçlarına göre, primer hiperparatiroidi tanısı konulmuş hastalarda ameliyat öncesi ve sonrası arasında karşılaştırma yapılarak, bu hastalıkların patogeneziyle ilgili literatüre yeni bilgiler kazandırılması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the proposed study, the frequency of MN in peripheral blood lymphocytes (by MN test) and oxidative DNA damage (by 8-OHdG measurement) in serum samples of patients diagnosed with primary hyperparathyroidism and decided to undergo parathyroidectomy surgery will be investigated before and 3 months after the same patients. It will be tried to determine whether there is a relationship between hyperparathyroidism and parathyroidectomy and DNA damage. It was also aimed to demonstrate oxidative DNA damage by determining the gene expression levels of 8-Oxoguanine-DNA Glycosylase (OGG1), which is responsible for the repair of 8-OHdG. According to the literature review, no studies were found investigating both chromosomal DNA damage and oxidative DNA damage in patients with primary hyperparathyroidism. According to the possible oxidative and chromosomal DNA damage results found as a result of our study, it is aimed to contribute new information to the literature regarding the pathogenesis of these diseases by making a comparison between pre- and post-operative periods in patients diagnosed with primary hyperparathyroidism.