Primer hiperparatiroidi tanılı hastalarda paratiroidektominin oksidatif stres üzerindeki etkisi
The effect of parathyroidectomy on oxidative stress in patients with Primary hyperparathyroidism
  1. Tez No: 534517
  2. Yazar: SANGAR M.FAROQ ABDULRAHMAN ABDULRAHMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP ÖZGÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Serum kalsiyum ölçümlerinin rutin olarak yapılmaya başlanmasıyla beraber primer hiperparatiroidizm daha erken ve daha sık tanı almaktadır. Literatürde paratiroidektomi sonrası mortalite ve morbiditenin azaldığı belirtilmektedir. Çalışmamızda paratiroidektominin oksidatif stres üzerine olan etkisini saptamayı amaçladık. Materyal-metod Çalışmamıza primer hiperparatiroidi tanısı almış 1 Mart 2018-30 Aralık 2018 tarihleri arasında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Endokrin Servisinde paratiroidektomi ameliyatı olan 41 hastanın bulguları prospektif olarak değerlendirildi. Hastalarda preoperatif ve postoperatif serum örneklerinde total antioksidan kapasite (TAK), superoksit dismutaz 1 (SOD 1), 8hidroksideoksiguanozin (8OHdG), tiyobarbitürik asit reaktif maddeler (TBARS), Malondialdehid (MDA), parathormon, kalsiyum, albumin, fosfor, alkalin fosfataz ve vitamin D3 değerlerine bakıldı. Bulgular Çalışmaya dahil edilen hastların yaş ortalaması 45±13,1'di (yaş aralığı: 18-76 yıl). Kadın/erkek oranı 32/9'du.
Özet (Çeviri)
Primary hyperparathyroidism is diagnosed earlier and more frequently with the introduction of routine serum calcium measurements. In literatures, it is stated that mortality and morbidity decreases after parathyroidectomy. In our study, we aimed to determine the effect of parathyroidectomy on oxidative stress Materials and Methods The results of 41 patients who underwent parathryoidectoomy for primary hyperparathyroidsim between 1/03/2018 and 30/12/2018 were evaluated prospectively. Total antioxidant capacity (TAC), superoxide dismutase (SOD), ceruloplasmin (CER), Thiobarbituric acid reactive substances (TBARS), 8-hydroxy-2' -deoxyguanosine (8-OHdG), malondialdehyde (MDA), parathyroid hormone, calcium, phosphate, alkaline phosphatase, albumin and vitamine D3 were measured before and after parathyroidectomy Results The mean age of the patients included in the study was 45 ± 13.1 years (age range: 18-76 years). The woman / male ratio was 32/9.