İntestinal metaplazi tespit edilen hastaların takip endoskopilerinde intestinal metaplazi varlığındaki değişikliklerin ve risk faktörlerinin belirlenmesi
Determining the changes in the presence of intestinal metaplasia and risk factors in follow-up endoscopies of patients diagnosed with intestinal metaplasia
- Tez No: 860493
- Danışmanlar: PROF. DR. ALTAY ÇELEBİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, İç Hastalıkları, Gastroenterology, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Çalışmamızda İntestinal metaplazi tespit edilen hastaların takip endoskopilerinde intestinal metaplazi varlığı, yaygınlığı ve şiddetindeki değişiklikleri öngörmemizi sağlayacak faktörleri belirlemek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma 01.11.2021 ile 01.11.2023 tarihleri arasında Kocaeli Üniversite Hastane'sinde gastroenteroloji endoskopi ünitesinde üst gastrointestinal sistem endoskopisi uygulanan 18 yaş üstünde ve önceki gastroskopilerinde intestinal metaplazi tespit edilen ve takip endoskopisi yapılan 200 hasta ile tamamlanmıştır. Antrumdan ve korpusdan minimum 2'şer adet ve incisura angularisten bir adet biyopsi örneklemesi yapılan hastaların verileri değerlendirilmiştir. IM, güncellenmiş Sydney sisteminin görsel analog skalasına göre derecelendirilmiştir (0: yok; 1: hafif; 2: orta; 3: belirgin). Mukozal atrofi skoru dört seviyeli bir ölçekte değerlendirilmiştir (atrofi yok (%0 skoru=0); hafif atrofi (%1-30) skoru=1; orta derecede atrofi (%31-60) skoru=2; ve şiddetli atrofi (>%60) skoru=3). Operative Link on Gastrik İntestinel Metaplazi (OLGIM ) evreleme sistemi ile İM değerlendirildi ve İM şiddeti ve dağılımı evre 0 (yok) ile evre 4 (ağır) arasında değişen bir skalada sınıflandırıldı. OLGA ve OLGIM'de evre 3-4 hastalığı olan hastalar, yüksek GC riski altında olarak kabul edilmektedir. yıllara göre OLGIM evresindeki değişiklikleri predikte eden epidemiyolojik, endoskopik, histopatolojik veriler analiz edildi. Alınan multipl biyopsiler hematoksilen eozin (HE) ve Periyodik Asit Schiff-Alcian Blue (PAS-AB) boyası ile boyanarak patolojik değerlendirmeye alınmıştır. Bulgular: Korpus ve pangastrit Eski ve yeni IM tip karşılaştırmasında inkomplet tip IM varlığı istatistiksel olarak anlamlı derecede artma göstermiştir (p=,001). IM tipinde (p=007) ve şiddetinde (p=,0001) ilerleme görülen grupta evre III ve IV varlığı anlamlı yüksek bulunmuştur. Korpus ve pangastrik OLGIM evrelemesinde IM şiddetinde ilerlemede (p=,0001) anlamlı bir fark gözlendi. Takip endoskopilerinde OLGIM evre 3 ve 4 grubunda H.pylori pozitifliği anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur. Çalışmamızda indeks ve kontrol endoskopilerde OLGIM evre 3 ve 4 grubunda; ileri yaş (p=,033), sigara içmek (p=,011) ve erkek cinsiyet (p=,003) istatistiksel olarak anlamlı risk faktörü olarak saptandı . Sonuç: OLGIM Evre 3/4 grubunda H.pylori pozitifliği anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur.İleri yaş, erkek, cinsiyet ve sigara ileri evre OLGIM için risk faktörüdür. İM ile ilgili olarak takip protokollerinin oluşturulabilmesi için daha fazla sayıda hastanın, daha uzun süreli izleminin yapıldığı çok merkezli çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: Our aim in this study was to determine the factors that would enable us to predict the presence, extent and severity of intestinal metaplasia in the follow-up endoscopies of patients with intestinal metaplasia. Materials and Methods: The study was conducted at the Gastroenterology Endoscopy Unit of Kocaeli University Hospital between November 1, 2021, and November 1, 2023. It involved 200 patients aged 18 and over who had previously been diagnosed with intestinal metaplasia during upper gastrointestinal endoscopy procedures and subsequently underwent follow-up endoscopy. Biopsy samples were taken from the antrum and corpus, with a minimum of two samples from each site, and one sample from the incisura angularis. The data of these patients were evaluated. Intestinal metaplasia (IM) was graded according to the updated Sydney system's visual analog scale (0: absent; 1: mild; 2: moderate; 3: severe). The mucosal atrophy score was evaluated on a four-level scale (no atrophy (score=0); mild atrophy (score=1-30); moderate atrophy (score=31-60); and severe atrophy (score >60)). IM was assessed using the Operative Link on Gastric Intestinal Metaplasia (OLGIM) staging system, and the severity and distribution of IM were classified on a scale ranging from stage 0 (absent) to stage 4 (severe). Patients with stages 3-4 in OLGA and OLGIM are considered to be at high risk of gastric cancer. Epidemiological, endoscopic, and histopathological data were analyzed to predict changes in OLGIM stage over the years. Multiple biopsies were taken and stained with hematoxylin and eosin (HE) and Periodic Acid Schiff-Alcian Blue (PAS-AB) for pathological evaluation. Results: A comparison of old and new IM types in corpus and pangastric gastritis showed a statistically significant increase in the presence of incomplete type IM (p=0.001). There was a significant progression in IM type (p=0.007) and severity (p=0.0001) in the group with stage III and IV presence. A significant difference was observed in the progression of IM severity in corpus and pangastric OLGIM staging (p=0.0001). In follow-up endoscopies, H.pylori positivity was significantly higher in the OLGIM stage 3 and 4 group. In our study, in index and control endoscopies, OLGIM stage 3 and 4 group; advanced age (p=0.033), smoking (p=0.011) and male gender (p=0.003) were statistically significant risk factors. Conclusion: The prevalence of H.pylori infection was significantly higher in OLGIM stage 3/4 group. Advanced age, male gender and smoking were risk factors for advanced OLGIM stage. Multicenter studies with more patients and longer follow-up are needed to establish follow-up protocols for IM.