Su kaynaklarının kente olan katkıları: Aksaray ili su kaynaklarının değerlendirme potansiyeli
Contributions of water resources to the city: Evaluationpotential of water resources of Aksaray province
- Tez No: 860498
- Danışmanlar: PROF. DR. BİROL KAYRANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Su canlılar için temel bir ihtiyaçtır. Tüm canlılarda olduğu gibi su çağlar boyunca her zaman insan hayatını da şekillendirmiştir. İnsanlar tarih boyunca her zaman su kaynakları çevresinde yerleşmeyi tercih etmiştir. İlk çağlarda; temel ihtiyaçların karşılanması ve tarımda sulama amacıyla kullanılan su kaynakları, günümüzde teknoloji, sanayi, peyzaj, turizm, kentsel altyapı, kırsal kalkınma gibi birçok alanda ekonomik ve sosyal gelişim için vazgeçilmez bir kaynak haline gelmiştir. Vazgeçilmezliği kadar oldukça kıt olan bu kaynak, dünya üzerinde eşit bir biçimde dağılmamıştır. Zamanla gelişen insan faaliyetleri doğrudan kullanılabilecek su kaynaklarını azaltarak daha sınırlı bir kaynak haline getirmiştir. Sınırlı olan ve eşit olarak dağılmayan su kaynakları etkin ve verimli bir su yönetimini zorunlu hale getirmektedir. Bugün birçok kent ve ülke suyun sürdürülebilir kullanımına yönelik gelişmiş politikalar uygulamakta ve uyguladığı bu politikalarla su kaynaklarının kalite ve miktarının korunarak bu kaynaklardan en verimli şekilde faydalanılmasını hedeflemektedir. Suyun bilinçli tüketilmesi ve kirliliğinin önlenmesiyle birlikte aynı zamanda mevcut potansiyelin uygulanabilir en üst seviyede kullanılmasına da önem verilmektedir. Bu hedefler doğrultusunda ortaya çıkan“”Suya Duyarlı Kentler“”, kentsel yağmur suyu yönetimi, suya duyarlı toplum, suya duyarlı kentsel tasarım vb. politikalarla kentsel su yönetiminde diğer kentlere örnek olmaktadır. Bilinçli yönetilen su kaynakları çevresel, sosyal ve ekonomik gelişimi etkileyerek kalkınmaya büyük oranda katkı sağlamaktadır. Aksaray ili su kaynaklarının planlama ve uygulama sorunlarını içeren mevcut bir çalışma bulunmamaktadır. Bu tezde, Aksaray'daki potansiyel su kaynaklarının araştırılıp, diğer ülkelerdeki örnek uygulamalar incelenerek gerekli önerilerin sunulmasını, ayrıca Aksaray ili ve benzeri illerin kalkınmasına katkı sağlayacak çözümler sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Water is a basic need for living things. Water has effected human life throughout the ages as with all living things. Throughout history, people have always preferred to settle down around water resources. In ancient times; Water resources used to meet basic needs and irrigation in agriculture, have become an indispensable resource for economic and social development in many areas such as technology, industry, landscape, tourism, main infrastructure and rural development. This resource, which is as scarce as it is indispensable, has not evenly distributed all around the world. Because water resources are unequally distributed around the world, many people do not have access to clean water. Human activities have developed over time and reduced the water resources can be used directly, making them a more limited resource. Limited and unevenly distributed water resources necessitate effective and efficient water management. Many countries and cities, today, have applied advanced policies on sustainable use of water, and aim to make use of the water sources in the most efficient way by conserving the quality and quantity. It is important to using the existing potential at the highest possible level with conscious consumption of water and preventing its pollution.“Water Sensitive Cities”emerged in line with these goal; urban stormwater management, water-sensitive society, water- sensitive urban design, etc. It sets an example for other cities in urban water management with its policies. Consciously managed water resources; It contributes greatly to development by affecting environmental, social and economic development. There is no existing study covering the planning and implementation problems of water resources in Aksaray province. The thesis aim to research the potential water sources in Aksaray and to provide the necessary suggestions after analysing the sample practices in other countries and it also aims to offer solutions to contribute to do development of the province of Aksaray and similar provinces.