Necef (Irak) ili tarımsal alanlarında bulunan faydalı ve zararlı böcek türlerinin belirlenmesi
Determination of beneficial and pest species in agricultural areas of Necef (Iraq) province
  1. Tez No: 860513
  2. Yazar: YOUSIF JABER ATTOOSH ALMAWASH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY KAÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışma, Irak'ın Necef ilindeki tarım alanlarında bulunan zararlı ve faydalı böcek türlerini araştırmak amacıyla 2022 yılının Eylül ayı ile 2023 yılının Kasım ayları arasındaki tarihlerde Necef''e bağlı beş farklı ilçede gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada böcekler gözle kontrol, ağız aspiratörü, atrap ve darbe yöntemleriyle toplanmıştır. Çalışma sonucunda; 7 takımdan 38 familyaya bağlı 30'u Irak için yeni kayıt olmak üzere 62 zararlı böcek, 7 takımdan 22 familyaya bağlı 15'i yeni kayıt olmak üzere 33 doğal düşman ve 5 takımdan 10 familyaya bağlı 9'u yeni kayıt olmak üzere 22 adet diğer böcek türleri (polinatör, karınca vb.) olmak üzere toplamda 11 takımdan 70 familyaya bağlı 117 böcek türü tespit edilmiştir. Bemisia tabaci (Gennadius, 1889) (Hemiptera: Aleyrodidae), Empoasca decipiens (Paoli, 1930) (Hemiptera: Cicadellidae), Tuta absoluta (Meyrick, 1917) (Lepidoptera: Gelechiidae) ve Planococcus citri (Risso, 1813) (Hemiptera: Pseudococcidae) en yaygın olan zararlı türler iken Coccinnella undecimpunctata (Linnaeus, 1758) (Coleoptera: Coccinellidae), C. septempunctata (Linnaeus, 1758) (Coleoptera: Coccinellidae) Chrysoperla carnea (Stephens, 1836) (Neuroptera: Chrysopidae) ve Syrphus sp. (Fabricius, 1775) (Diptera: Syrphidae) en yaygın doğal düşman türleri olarak bulunmuştur. Çalışmada tespit edilen yeni kayıt zararlılar arasında Drosophila suzukii (Matsumura, 1931) (Diptera: Drosophilidae) ve Trupanea crassipes (Thomson, 1869) (Diptera: Tephritidae) önemli istilacı türler arasında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate pest and beneficial insect species in agricultural areas of Najaf, Iraq. The study was carried out in five different districts of Najaf between September 2022 and November 2023. In this study, insects were collected by hand-picking, mouth aspirator, sweep netting, and Steiner funnel methods. As a result of the study, a total of 62 harmful insects, 30 of which are new records for Iraq belonging to 7 orders of 38 families, 33 natural enemies, 15 of which are new species, belonging to 7 orders of 22 families, and 22 other insect species (pollinator, ant i.e.), 9 of which are new records 5 orders of 10 families, a total of 117 insect species belonging to 11 orders and 70 families have been identified. While Bemisia tabaci (Gennadius, 1889) (Hemiptera: Aleyrodidae), Empoasca decipiens (Paoli, 1930) (Hemiptera: Cicadellidae), Tuta absoluta (Meyrick, 1917) (Lepidoptera: Gelechiidae) and Planococcus citri (Risso, 1813) (Hemiptera: Pseudococcidae) were the most common pest species, Coccinnella undecimpunctata (Linnaeus, 1758) (Coleoptera: Coccinellidae), C. septempunctata (Linnaeus, 1758) (Coleoptera: Coccinellidae) Chrysoperla carnea (Stephens, 1836) (Neuroptera: Chrysopidae) and Syrphus sp. (Fabricius, 1775) (Diptera: Syrphidae) were found to be the most common natural enemy species. New pests identified in the study including the most important invasive species Drosophila suzukii (Matsumura, 1931) (Diptera: Drosophilidae) and Trupanea crassipes (Thomson, 1869) (Diptera: Tephritidae).