Türkiye Varlık Fonu ve çeşitli ülkelerdeki varlık fonu uygulamalarının karşılaştırılması
Comparison of Türkiye Wealth Fund and wealth fund applications in various countries
  1. Tez No: 860530
  2. Yazar: MERYEM TEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURDAN ÇOLAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe-Denetim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Ülkenin varlık ve kaynak yönetiminin daha etkin olabilmesi için ve stratejik hedeflerin gerçekleştirilmesi bakımından bu fona önemli misyonlar yüklemektedir. Varlık fonunun geçmişi 1950'li yıllara dayanmaktadır. Türkiye Varlık Fonu, 26 Ağustos 2016 tarihinde bir yasa ile ilk olarak Başbakanlığa bağlı olarak kurulmuştur. Sonrasında 2018 yılında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Cumhurbaşkanlığına bağlanmıştır. 2016 yılından itibaren Türkiye Varlık Fonu'nun ne olduğu ne gibi faaliyetler yaptığı merak konusu olmuştur. Bu çalışmanın amacı, Türkiye Varlık Fonu'nun döviz veya bütçe fazlalarına dayanmaması ve geleneksel varlık fonlarından farklılık göstermesi nedeniyle dünya sıralamalarında ilk 10 sıralamada yer alan ve bölgesel olarak da incelemek istediğim Ortadoğu, Asya ve Avrupa ülkelerinden Norveç, Çin, Birleşik Arap Emirlikleri, Singapur ve Katar ülkelerin varlık fonlarının tarihi gelişimi, kaynaklarını, yönetimini, yatırım alanlarını, denetimi konularında araştırma yapılmıştır. Türkiye Varlık Fonu'nun oluşumu, kaynakları, yönetimi, faaliyetleri, denetimi konuları ile seçtiğim 5 ülke varlık fonu uygulamaları incelenmiş ve karşılaştırılması yapılmıştır. Türkiye Varlık Fonu, İnternet resmi sitesi incelendiğinde, varlığa dayalı kalkınma fonudur ve değer yaratımına odaklanmıştır ifadesi yer almaktadır. Bu özelliği ile fon, varlık fonundan ziyade kalkınma fonu olarak nitelendirilebilir.
Özet (Çeviri)
It places important missions on this fund in order to make the country's asset and resource management more effective and to achieve strategic objectives. The wealth fund has a history dating back to the 1950s. Türkiye Wealth Fund was first established under a law on August 26, 2016, under the Prime Ministry. Afterwards, it was attached to the Presidency with the Presidential Decree in 2018. Since 2016, it has become a question of what activities the Türkiye Wealth Fund has been doing. The aim of this study is to conduct research on the historical development, resources, management, investment areas and supervision of the wealth funds of Norway, China, the United Arab Emirates, Singapore and Qatar, which are among the top 10 countries in the world rankings and which I would like to examine regionally, since the Türkiye Wealth Fund is not based on foreign exchange or budget surpluses and differs from traditional wealth funds. The formation, resources, management, activities, supervision of the Türkiye Wealth Fund and the wealth fund practices of the 5 countries I have chosen have been examined and compared. Türkiye Wealth Fund, when the official website of the Internet is examined, it is stated that it is an assetbased development fund and focuses on value creation. With this feature, the fund can be described as a development fund rather than a wealth fund.