Çevrim içi derslerde sınıf yönetimi açısından yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri
The classroom management problems in online lessons and solution suggestions
- Tez No: 860538
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN DİNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırmanın ana amacı uzaktan eğitim sürecinde öğretmenlerin çevrim içi derslerde sınıf yönetimi açısından yaşadıkları sorunları tespit etmek ve bu sorunlara çözüm önerileri sunmaktır. Bu ana amaç doğrultusunda katılımcıların çevrim içi derslerde yaşadıkları sınıf yönetimi açısından ve genel sorunlar, yüz yüze derslerde sınıf yönetiminde yaşanan genel sorunlar, bu sorunların benzerliği ve öğretmenlerin çevrim içi öğrenme platformlarını kullanma becerileri incelenmiştir. Araştırma; 2022-2023 yılı itibariyle Adana ilinde MEB'e bağlı anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lise düzeylerinde eğitim veren okullarda görev yapan 97 öğretmen ile gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmanın yöntemi“Durum Çalışması Modeli”çerçevesinde tasarlanmıştır. Katılımcılarla yapılan yapılandırılmış görüşmelerden elde edilen veriler içerik analiziyle analiz edilmiştir. Bu araştırmada elde edilen verilere göre katılımcıların çevrim içi derslerde genel olarak; internet bağlantısı ve donanım, teknoloji okuryazarlığı ve sınıf yönetimi sorunları yaşadığı görülmüştür. Katılımcıların çevrim içi derslerde yaşadıkları en önemli genel sorunun sınıf yönetimi sorunu olduğu tespit edilmiştir. Katılımcıların çevrim içi dersi yönetme konusunda sorunlar yaşadığı sonucuna ulaşılmıştır. Katılımcıların çevrim içi derslerde sınıf yönetimi açısından yaşadıkları en büyük genel sorunların; derslere katılımın az olması, derslerde etkileşimin az olması, öğrencinin derste olup olmadığını bilememe ve öğretmenlerin canlı ders deneyimsizliği olduğu görülmüştür. Katılımcıların yüz yüze derslerde sınıf yönetimi açısından yaşadıkları en önemli sorunların ise öğrencilerin kurallara uymaması, kalabalık sınıf mevcutları, sınıf içi gürültü ve motivasyon sorunları olduğu görülmüştür. Ayrıca özellikle anaokulu ve ilkokul düzeyinde eğitim veren öğretmenlerin genellikle öğrencilerin yönerge alamama sorununu yaşadığı saptanmıştır. Yapılan görüşmelerde katılımcıların çoğunun verdiği cevaplara göre katılımcıların sınıf yönetimi açısından çevrim içi ve yüz yüze derslerde yaşadıkları sorunların farklılaştığı sonucuna varılmıştır. Katılımcılar iki eğitim türünün de sorunlarının farklı olduğunu bildirmişlerdir. Yapılan analiz sonucunda öğretmenlerden çevrim içi öğrenme platformlarını kullanma becerileri iyi olanlar kadar iyi olmayanlar olduğu da görülmüştür. Bu becerilerini katılımcıların yarıdan fazlası da orta seviyede görmektedir. Çevrim içi öğrenme platformlarını kullanma becerilerinin iyi olup olmama durumunun yaş ve mesleki deneyim süresi ile değiştiği sonucuna varılmıştır. Katılımcılar, MEB tarafından yerli bir çevrim içi platform oluşturulması, oluşturulacak bu platformun ve uzaktan eğitimin daha etkili ve verimli bir şekilde kullanılmasına dair eğitimlerin verilmesi, MEB tarafından öğretmen ve öğrencilere tablet, bilgisayar, grafik tablet ve uzaktan eğitimin daha verimli ilerlemesini sağlayacak diğer donanımların verilmesi gerektiği yönünde görüş bildirmişlerdir. Ayrıca internet alt yapısının güçlendirilmesi ve sınırsız olarak sunulması gerekliliği de katılımcılar tarafından bildirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to identify the problems in terms of classroom management that teachers experience in online lessons during the distance education process and to offer solutions to these problems. In line with this main purpose, the problems experienced by the participants in online lessons in terms of general and classroom management, the general problems experienced in classroom management in face-to-face lessons, the similarity of these problems and the teachers' ability to use online learning platforms were examined. The research was conducted with 97 teachers working in schools providing education at kindergarten, elementary, middle and high school levels affiliated to the Ministry of National Education in Adana province during 2022-2023. The method of this research was designed within the framework of the Case Study Model. The data obtained from the structured interviews with the participants were analyzed by content analysis. According to the data obtained in this study, it was found that the participants experienced internet connection and hardware problems, technology literacy problems and classroom management problems as general problems in online lessons. It has been determined that the biggest general problem that the participants experienced in online lessons was the classroom management problem. It was concluded that the participants had problems managing the online lesson. The biggest general problems that participants experience in terms of classroom management in online courses; it has been seen that there is little participation in classes, little interaction in lessons, not knowing whether the student is in the lesson and teachers' inexperience in live lessons. It was found that the biggest problems that the participants experienced in terms of classroom management in face-to-face lessons were students' failure to follow the rules, crowded classroom facilities, noise in the classroom and motivation problems. In addition, it has been found that teachers who provide education, especially at the kindergarten and elementary school level, usually experience the problem of students not receiving instructions. According to the answers given by most of the participants in the interviews, it was concluded that the problems experienced by the participants in online and face-to-face lessons differ in terms of classroom management. Participants reported that the problems of both types of education were different. As a result of the analysis, there are some teachers whose skills of using online learning platforms are not as good as those who are good. More than half of the participants also consider these skills to be at an intermediate level. It was concluded that whether the skills of using online learning platforms are good or not varies with age and duration of professional experience. The participants expressed the opinion that a domestic online platform should be created by the Ministry of Education, that this platform to be created and trainings on the more effective and efficient use of distance education should be provided, that tablets, computers, graphics tablets and other equipment should be provided by the Ministry of Education to teachers and students to make distance education progress more efficiently. In addition, the necessity of strengthening the Internet infrastructure and providing it without limits was also reported by the participants.