0-2 yaş aralığında çocuk sahibi olan sınıf öğretmenleri kadınların çalışma ve sosyal yaşamlarında karşılaştığı sorunlar ve annelik deneyimleri: Van kent merkezi örneği
Classroom teachers who have children in the age range of 0-2 the problems faced by women in their working and social lives and their experiences of motherhood: The case of Van city center
- Tez No: 860550
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA GÜNGÖRER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimin Felsefi, Sosyal ve Tarihi Temelleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Değişen ve gelişen dünyamızda kadınlar iş hayatına daha fazla katılım göstermelerine rağmen halen ev ve bebek bakımı gibi sorumluluklarının yükünü de kendi omuzlarında hissetmektedirler. Buradan yola çıkarak bu çalışma 0-2 yaş çocuk sahibi olan sınıf öğretmeni kadınların doğum izni, süt izni, ücretsiz izin veya çalışma döneminde yaşadıkları problemler ve bu süreçteki annelik deneyimleri hakkında derinlemesine bilgi almak üzere hazırlanmıştır. Araştırma 0-2 yaş çocuk sahibi olan Van il merkezindeki resmi ilkokullarda görev yapan 11 kadın katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Veriler yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak gerçekleştirilmiş, alınan ses kayıtları deşifre edilmiş ve daha sonra kodlar ve temalar oluşturulmuştur. Katılımcılar sınıf öğretmeni oldukları için süt iznini kullanamadıklarını belirtmişlerdir. Bu nedenle bazı katılımcılar ücretsiz izne ayrılırken bazı katılımcılar ise doğum izni sonrası çalışma hayatına dönmek zorunda kaldıklarını ifade etmiştir. Doğum izninin yetersiz olduğunu tüm katılımcılar belirtirken, ücretsiz izin kullanan katılımcılar uzun süre meslekten ayrı kalmanın kendilerine olan güvenlerini kırdığını vurgulamışlardır. Doğum sonrası çalışmaya başlayan katılımcılar ise bebeklerinin küçük olması nedeniyle işe konsantre olmakta güçlük çektiklerini aktarmıştır. Sınıf öğretmenliği mesleğine bakış açılarının anne olduktan sonra değiştiğini vurgulayan katılımcılar, eve çok fazla iş getirdiklerini bu nedenle kendilerine, ailelerine veya çocuklarına ayırmaları gereken vakitleri mesleklerine ayırdıklarını aktarmıştır.
Özet (Çeviri)
In our changing and developing world, although women participate more in business life, they still feel the burden of responsibilities such as home and baby care on their shoulders. Based on this, this study was prepared to get in-depth information about the problems faced by primary school teachers who have children aged 0-2 years during maternity leave, milk leave, unpaid leave or working period and their motherhood experiences during this process. The study was conducted with 11 female participants who had children aged 0-2 years and were working in public primary schools in Van province center. The data were collected using a semi-structured interview form, the audio recordings were transcribed and then codes and themes were created. The participants stated that they could not use their milk leave because they were classroom teachers. For this reason, while some participants took unpaid leave, some participants stated that they had to return to working life after maternity leave. While all participants stated that maternity leave was insufficient, the participants who took unpaid leave emphasized that being away from the profession for a long time broke their self-confidence. Participants who started working after giving birth stated that they had difficulty concentrating on work because their babies were small. Emphasizing that their perspectives on the classroom teaching profession changed after becoming a mother, the participants stated that they brought too much work home, so they devoted more time to their profession than to themselves, their families or their children.