Özel hastane denetimleri ve karşılaşılan sorunlar
Private hospital inspections and problems encountered
- Tez No: 860552
- Danışmanlar: PROF. DR. ERSİ KALFOĞLU, DR. FERGAN GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Yönetimi, Hospitals, Healthcare Management
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmanın amacı; özel hastanelerin denetimi ve özel hastane denetimlerinde karşılaşılan sorunların belirlenerek bu sorunlara çözüm önerileri geliştirmektir. Bu amaçla çalışmada özel hastaneler kavramı, hukuksal boyutu, özel hastanelerde denetim ve denetimin hukuksal boyutu kavramları üzerinde durulmuştur. Çalışmanın uygulama kısmında betimsel araştırma yöntemi tercih edilmiştir. Araştırmacı mesleki deneyimlerinden faydalanarak özel hastane denetimlerinde karşılaşılan sorunları ortaya koymuş ve bu sorunlara yönelik çözüm önerileri geliştirmiştir. Araştırmacı tarafından belirlenen özel hastane denetimi sorunları ve çözümleri iki başlık olarak belirlenmiştir. Yapılan olağan denetimler; hizmete esas denetim ve ruhsata esas denetim olmak üzere iki kısımda yapılmaktadır. Araştırmacı tarafından hizmete esas ve ruhsata esas denetim esansında karşılaşılan sorunlar tespit edilmiş ve bu sorunlara ilişkin çözüm önerileri çalışmanın sonuç kısmında ayrıntılı bir şekilde verilmiştir
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the problems encountered in the audit of private hospitals and private hospital audits and to develop solutions to these problems. For this purpose, the concepts of private hospitals, legal dimension, audit in private hospitals and legal dimension of audit were emphasized in the study. Descriptive research method was preferred in the application part of the study. The researcher revealed the problems encountered in private hospital audits by making use of his professional experiences and developed solutions for these problems. The problems and solutions of private hospital audits identified by the researcher were determined under two headings. Ordinary inspections are carried out in two parts: service-based inspection and license-based inspection. The problems encountered by the researcher during the service-based and license-based audits have been identified and the solutions to these problems are given in detail in the conclusion part of the study.