Türkçeyi yabancı dil olarak öğrenenlere yönelik tek dilli sözlük oluşturmada ölçütler
Criteria for creating a mono-language dictionary for those learning Turkish as a foreign language
- Tez No: 860562
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KUNDAKCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Türkçeyi yabancı dil olarak öğrenmekte olan yetişkin kişilerin kullanımı için. mevcut olan tekdilli sözlüklerin Türkçeyi anadili olarak konuşanlar için hazırlanmış sözlükler olduğu, öğrencilerin gereksinimleri dikkate alınarak hazırlanmış bu türden sözlüklerin mevcut olmadığı görülmektedir. Bu çalışmanın konusunu, Türkçenin yabancı dil olarak öğretimi alanında, temel Türkçe düzeyini tamamlamış yetişkinlerin kullanabilecekleri bir tekdilli (Türkçe-Türkçe) sözlük oluşturmanın ölçütleri oluşturmaktadır. Bu çalışma, çeşitli sözlük türleri içinde belli bir türü ele almayı ve bu türün oluşturulma ölçütlerini de belli bir dil öğrenim düzeyine göre saptamayı amaçlamaktadır. Ele alınması hedeflenen sözlük türü, erek dil dışında hiçbir dilden tanım, açıklama ya da alıştırmanın yer almadığı tekdilli sözlüktür. Dil düzeyi olarak da Türkçenin yabancı dil olarak öğrtilmesi alanında temel düzey sonu hedef olarak belirlenmiştir. Bu amaçlar doğrultusunda, söz konusu sözlüğü oluşturmanın ölçütleri belirlenmekte ve çeşitti örneklerle bu ölçütler desteklenmektedir
Özet (Çeviri)
For use by adults learning Turkish as a foreign language. It is seen that the existing monolingual dictionaries are dictionaries prepared for native speakers of Turkish, and that there are no such dictionaries prepared taking into account the needs of the students. The subject of this study is the criteria for creating a monolingual (Turkish-Turkish) dictionary that can be used by adults who have completed the basic Turkish level in the field of teaching Turkish as a foreign language. This study aims to discuss a certain type among various dictionary types and to determine the criteria for creating this type according to a certain level of language learning. The type of dictionary that is targeted to be addressed is the monolingual dictionary, which does not contain definitions, explanations or exercises from any language other than the target language. As for the language level, the end of the basic level has been determined as the target in the field of teaching Turkish as a foreign language. In line with these purposes, the criteria for creating the dictionary in question are determined and these criteria are supported with various examples.