Yalova'nın sağlık turizmi potansiyelinin tespiti ve bu potansiyeli artırabilmek için yapılabilecekler
Determination of Yalova's health tourism potential and what can be done to increase this potential
  1. Tez No: 860563
  2. Yazar: TUĞBA KASIMOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ÇİÇEK, DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET FATİH ŞENGÜLLENDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Antik çağlardan itibaren insanların seyahat etme sebepleri arasında“sağlık”önemli bir yere sahiptir. Sanayileşme ile beraber insanların sağlığa olan talebi artmış ve küreselleşmenin etkisiyle katma değeri yüksek bir turizm türü olarak gelişmiş ve büyümüştür. Sağlık turizmi, büyüyen sektörden pay almak isteyen birçok ülkenin odak noktası haline gelmiştir. Dünyadaki gelişmelere paralel bir şekilde, sağlık turizmi, Türkiye'de de turizm çeşitlilik hedefleri arasında tercihli bir alan olarak ele alınmaktadır. Bu çalışmada, Türkiye'nin önemli turizm destinasyonlarından olan Yalova'nın sağlık turizmi potansiyelini tespit etmek ve mevcut potansiyeli artırabilmek amacıyla yapılabileceklerin neler olabileceği noktasında tavsiyeler oluşturmak amaçlanmıştır. Araştırmada, Yalova'da bulunan termal ve spa-wellness hizmeti veren tesis yöneticileri ve sağlık turizmi paydaşları ile görüşmeler yapılmıştır. Çalışmada nitel araştırma tekniklerinden bir tanesi olan yarı yapılandırılmış görüşme yöntemi kullanılmıştır. Katılımcılara, araştırma konusuyla ilgili sorular sorulmuş ve verilen cevaplar sonucunda elde edilen veriler yorumlanmış, swot analizi ile Yalova'nın sağlık turizminde güçlü ve zayıf taraflarıyla fırsat ve tehditleri ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Since ancient times,“health”has an important place among the reasons why people travel. With industrialization, people's demand for health has increased and with the effect of globalization, it has developed and grown as a type of tourism with high added value. Health tourism has become the focus of many countries that want to get a share from the growing sector. In parallel with the developments in the world, health tourism is also considered as a preferential area among tourism diversification targets in Turkey. In this study, it is aimed to determine the health tourism potential of Yalova, one of the important tourism destinations of Turkey, and to create recommendations on what can be done to increase the existing potential. In the study, interviews were conducted with managers of thermal and spa-wellness facilities in Yalova and health tourism stakeholders. Semi-structured interview method, one of the qualitative research techniques, was used in the study. The participants were asked questions related to the research topic, and the data obtained as a result of the answers given were interpreted and swot analysis was used to reveal Yalova's strengths, weaknesses, opportunities and threats in health tourism.