George İvanovich Gurdjieff'in insan anlayışı
George Ivanovic Gurdjieff's human understanding
- Tez No: 860577
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT BAHADIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmanın amacı, 1866 yılında Kars'ta dünyaya gelen George Ivanovich Gurdjieff'in insan anlayışını ele almaktır. Çalışmanın birinci bölümünde, İlk Çağ'dan Gurdjieff'e kadar insan sorunu ele alınmış, İlk Çağ, Orta Çağ ve Yakın Çağ'ı karakterize eden bazı filozofların insan görüşlerine yer verilmiş, felsefi antropoloji kavramının tarihsel gelişimi açıklanmaya çalışılmıştır. Gurdjieff'in insan hakkındaki düşünceleriyle paralel düşüncelere sahip olan filozofların insan görüşleri Gurdjieff'in insan görüşüyle karşılaştırmalı olarak incelenmiş, insan kavramının tarihsel ve felsefi düşünce sistemindeki arka planı araştırılmıştır. Sokrates, Platon, Aristoteles, Augustinus, Aquinalı Thomas, Descartes, Rousseau, Kant, Hegel, Marx, Kierkegaard, Nietzsche, Heidegger, Sartre, Camus, Gasset, Scheler, Althusser ve Horkheimer'ın insan hakkındaki düşüncelerine değinildikten sonra Gurdjieff'in insan anlayışına geçilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde, insan ve varlık anlayışı bağlantılı olan Gurdjieff'in varlık kategorilerine yer verilerek insan kategorileri açıklanmaya çalışılmıştır. Bu bölümde, insanın makine olma durumundan kurtulup objektif şuura sahip olma durumuna geçişi aşamalar halinde anlatılmıştır. Evrenin kanunları ile varlığın kanunları, varlığın kanunları ile de insanın kanunlarının aynı olduğunu iddia eden Gurdjieff'e göre, insan uykuda olan bir makinedir, insanın uykusundan uyanması için ona yol gösterecek kılavuz ise Dördüncü Yol'dur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the human understanding of George Ivanovich Gurdjieff who was born in Kars in 1866. In the first part of the study, the problem of human from the First Age to Gurdjieff is discussed, the human views of some philosophers characterizing the First Age, the Middle Ages and the Recent Age are given, and the historical development of the concept of philosophical anthropology is tried to be explained. The human views of philosophers whose thoughts on the human are paralel to Gurdjieff's thoughts on the human are analyzed in comparison with Gurdjieff's view of the human, and the background of the concept of the human in the historical and philosophical thought system is investigated. After mentioning Socrates, Plato, Aristotle, Augustine, Thomas of Aquinas, Descartes, Rousseau, Kant, Hegel, Marx, Kierkegaard, Nietzsche, Heidegger, Sartre, Camus, Gasset, Scheler, Althusser and Horkheimer's thoughts about the human, Gurdjieff's conception of the human is discussed. In the second part of the study, the categories of the human are tried to be explained by pre+senting Gurdjieff's being categories whose human and being conceptions are related. In this section, the transition of man from being a machine to having an objective consciousness is described in stages. According to Gurdjieff, who claims that the laws of the universe are the same as the laws of being, and the laws of being are the same as the laws of man, man is a sleeping machine, and the Fourth Way is the guide that will guide him to awaken from his sleep.