Kadın futbolcularda dar alan oyunlarının iç yük, dış yük ve teknik parametrelere etkisinin incelenmesi
The effect of narrow field games on internal load, external load and technical parameters in female soccer players
  1. Tez No: 860578
  2. Yazar: HASAN KERİMOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OLCAY MÜLAZIMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın amacı kadın futbolcularda, dar alan oyunlarının iç yük, dış yük ve teknik parametrelere etkisinin incelenmesidir. Çalışmaya gönüllü olarak katılan 12 kadın futbolcu, dört farklı Dar Alan Oyunlarını (DAO), (hedefsiz oyun, minikaleli oyun, kalecili oyun ve karma oyun) dört farklı günde uyguladılar. Oyunlar esnasında KAH ve koşu performans veriler oyuncuların taşıdığı giyilebilir küresel konumlama sistemi (GPS) cihazı ile ölçülmüştür. AZD puan veri (Borg-CR 10) her bir oyunun ve setin sonunda oyunculardan sözel geri bildirim alınarak kaydedilmiştir. Tüm veriler istatistik paket programında (SPSS 22.0 versiyon) yapılmıştır. Sonuçlar 0.05 anlamlılık düzeyinde yorumlanmıştır. Yapılan ANOVA karşılaştırmaları sonucu oyunlar arasında iç yük parametrelerinden AZD puan ortalamasında fark bulunmuştur (p=0.019). Çoklu karşılaştırma analiz (Post Hoc- TukeyHSD) sonucuna göre farkın kalecili oyunda daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Dış yük parametrelerinden toplam koşu mesafesinde oyunlar arasında anlamlı fark vardır (p=0.001). fark minikaleli ve kalecili oyunda tespit edilmiştir. Koşu hız bölgelerinden 3.bölgede (13-18 km/s) oyuncular en fazla mesafe minikaleli oyunda kat edilmiş ve hedefsiz oyuna göre anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur (p= 0.049). Mekanik yük oluşturan ivmelenme parametrelerine göre en yüksek değer hedefsiz oyunda elde edilmiştir (p=0.000). Teknik parametrelere bakıldığında kalecili oyun ve karma oyunda daha yüksek toplam pas yapılırken, isabetli pas sayısı en yüksek karma ve kalecili oyunda, isabetsiz pas sayısı ise en yüksek minikaleli oyunda gözlenmiştir. Oyuncu çalışma yoğunluğu dikkate alındığında yüksek şiddete yüklenme hedefsiz oyunda daha yoğun olduğu ortaya çıkmaktadır.Sonuç olarak antrenörler çalışmalarında yüksek hızlı koşu mesafesini hedefliyorsa minikaleli oyunu, ivmelenme sonucu oluşan mekanik yük açısından yüksek yoğunluklu çalışma hedefliyorsa hedefsiz oyunu tercih edilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of narrow field games on internal load, external load and technical parameters in female soccer players. Twelve female soccer players who voluntarily participated in the study practiced four different Narrow Area Games (DAGs) (no-target game, minigame, goalkeeper game, and mixed game) on four different days. During the games, HR and running performance data were measured with a wearable global positioning system (GPS) device worn by the players. AZD score data (Borg-CR 10) were recorded at the end of each game and set with verbal feedback from the players. All data were analyzed using a statistical package program (SPSS version 22.0). The results were interpreted at 0.05 significance level. As a result of ANOVA comparisons, a difference was found between the games in the mean AZD score among the internal load parameters (p=0.019). According to the results of multiple comparison analysis (Post Hoc- TukeyHSD), it was determined that the difference was higher in the game with goalkeeper. There is a significant difference between the games in total running distance among the external load parameters (p=0.001). The difference was found in the game with minikaleli and goalkeeper. Among the running speed zones, in the 3rd zone (13-18 km/h), the players covered the most distance in the game with minicals and it was found to be significantly higher than the game without goal (p= 0.049). According to the acceleration parameters that create mechanical load, the highest value was obtained in the game without goal (p=0.000). When the technical parameters were analyzed, it was found that the total number of passes was higher in the game with goalkeeper and in the mixed game, while the number of accurate passes was higher in the game with goalkeeper and in the mixed game.