Silindirle sıkıştırlılmış beton (SSB) yol kaplama performansının taban zemini açısından değerlendirilmesi
Evaluation of the performance of roller compacted concrete (RCC) pavement in terms of subgrade
  1. Tez No: 860618
  2. Yazar: MURAT CAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL YILMAZ, PROF. DR. İSMAİL ÖZGÜR YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Silindirle sıkıştırılmış beton (SSB) yol, agreganın uygun oranda su ve çimentoyla beton santralinde karıştırılmasıyla üretilen, geleneksel sericiler veya yüksek yoğunluklu sericilerle serilip, gerekli sıkışmanın sağlanmasıyla oluşturulan bir yol üstyapısı tipidir. SSB yol, özellikle kırsal yollar, şehir içi yollar, endüstriyel tesisler ve fabrika yollarında yoğun olarak tercih edilen bir yol yapım teknolojisidir. Yapılan SSB yollar, trafik yoğunluğu, artan dingil yükleri, aşırı yükleme, yanlış üstyapı seçimi ve tasarımı, çevre ve iklimsel faktörler, yapım hataları gibi sebeplerle planlanan hizmet ömründen önce bozulabilmektedir. SSB yollarda oluşan bozulmaların nedenleri arasında üstyapı taban zemini önemli bir yer almaktadır. Servis kabiliyetini kaybeden yolların yeniden inşa edilmesi ya da bakım onarım uygulanması gerekmektedir. Bilindiği üzere yol yapım maliyetleri oldukça yüksektir. Bu nedenle bozulan yolların uygun zaman ve metotla bakım onarım önlemlerinin alınması yol üstyapısının planlanan servis ömrü boyunca hizmet sağlaması ve mali kaynakların etkin kullanımı açısından önem arz etmektedir. Tez çalışması kapsamında, SSB yol kaplama performansının taban zemini açısından değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, Kocaeli İli, Kartepe İlçesinde bulunan Eşmeahmediye-Avluburun SSB yolunda performans değerlendirmesine yönelik vaka çalışması yürütülmüştür. Çalışmada, üstyapı durum indeksi (PCI) değerleri ASTM D6433-23 standardına göre hesaplanmıştır. Söz konusu yolun PCI değerlerinin, 34,9 ile 73,5 arasında değiştiği ve ortalama 53,8 değerinde olduğu belirlenmiştir. Eşmeahmediye-Avluburun SSB yolunda ortalama PCI değerleri ve ortalama CBR değerleri arasında doğrusal bir regresyon ilişkisi olduğu ve belirleme katsayısı yani R- kare (R2) değerinin 0,846 olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Roller Compacted Concrete (RCC) is a pavement type which is produced by mixing aggregate with an appropriate amount of water and cement at a ready-mix concrete plant, then laid and compacted using traditional pavers or high-density pavers to achieve the required compaction ratio. RCC pavements are a preferred road construction technology, especially for rural roads, urban roads, and on-site roads of industrial facilities and factories. Constructed RCC roads can deteriorate before their intended service life due to reasons such as traffic density, increasing axle loads, excessive loading beyond design, improper type selection and design, environmental and climatic factors, and construction errors. The subgrade conditions of the pavement play a significant role among the causes of deformations in RCC roads. Roads that lose their service capability need to be reconstructed or undergo maintenance and repair. As known, pavement construction costs are considerably high. Therefore, timely and appropriate maintenance and repair measurements for deteriorated pavements are crucial for ensuring the planned service life of pavement and the effective utilization of resources. Within the scope of the study, the aim of the study is to evaluate the performance of the RCC pavements in terms of the subgrade conditions. For this purpose, a case study was conducted for the performance evaluation of the RCC road constructed in Esmeahmediye-Avluburun region of Kartepe District, Kocaeli Province, where the California Bearing Ratio (CBR) values of the subgrade are known. In the performance evaluation, the Pavement Condition Index (PCI) values of the Esmeahmediye- Avluburun RCC road were calculated according to the ASTM D6433-23 standard. It was determined that the PCI values of the mentioned road range between 34.9 and 73.5, with an average value of 53.8. A linear regression and coefficient of determination which is R squared (R2) value 0.846 was found between the average PCI values and the average CBR values on the Esmeahmediye-Avluburun RCC road.